Podsumowujemy 2018 rok. Oto najważniejsze, zdaniem Dziennika, wydarzenia mijającego roku

30 grudnia 2018 13:32.

Tematy: 


Styczeń zaczął się spokojnie. Nic nie wskazywało na to, jak przełomowe wydarzenia czekają nas w następnych miesiącach. Na Podzamczu kończyła się budowa bloków przy ulicy Husarskiej. W Boguszowie-Gorcach przysypany ziemią w nielegalnym wyrobisku zginął kopacz. Z ulicy Rycerskiej zniknął budynek, w którym tuż po wojnie mieściła się katowni SB. Najważniejszym dla miasta wydarzeniem było kupno nowoczesnych inkubatorów dla oddziału neonatologicznego Szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Za niebagatelną kwotę 1,58 mln złotych zakupiono 6 super nowoczesnych inkubatorów z funkcją monitoringu tętna, saturacji i temperatury ciała, sprzętem do resuscytacji pacjenta oraz kontrolą wilgotności i temperatury panującej wewnątrz urządzenia.

W lutym ogólnopolskie media obiegła informacja o kobiecie, która na podgórzu porzuciła w krzakach nowo narodzone dziecko. W Dzierżoniowie pod przęsłem remontowanego mostu odnaleziono 80 kg trotylu z okresu II wojny światowej. W zamku Książ podpisano umowę na budowę szybów komunikacyjnych z klatkami schodowymi łączącymi taras północny z podziemiami wykutymi pod zamkiem.

W marcu bezdyskusyjnie najważniejszym wydarzeniem był pożar Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie Zdroju. W nocy 5 marca z powodu zwarcia instalacji elektrycznej spłonął dach obiektu i większa część obiektu, włączając w to nowoczesną komorę kriogeniczną i unikatową, zabytkową komorę baryczną. Straty wyceniono na ok 25 milionów złotych. W Świebodzicach po zderzeniu czołowym z samochodem osobowym wywrócił się autokar z wycieczką z Ukrainy, a w Zagórzu Śląskim rozebrano legendarny, wiszący most linowy. Do Wrocławia został przeniesiony komendant miejski policji – Maciej Januszkiewicz.

REKLAMA

Kwiecień był chyba najbardziej intensywnym miesiącem w tym roku. Miesiąc zaczął się smutną informacją o śmierci Tomasza „Siwego” Wojnara – lidera legendarnej grupy punkrockowej Defekt Muzgó. Na wysypisku śmieci pod Świdnicą odnaleziono zwłoki noworodka. Podzamcze z nowo wyremontowanym dworcem Wałbrzych Szczawienko połączyła skomunikowana z kolejowym rozkłdem jazdy linia autobusowa nr 1. Po prawie 150 latach zamknięto areszt śledczy przy ulicy Słowackiego, a w Dzierżoniowie niemal 300 policjantów, antyterrorystów i agentów CBŚ zorganizowało obławę na neofaszystów. Zatrzymano… 2 osoby. Najważniejszym wydarzeniem miesiąca było oddanie o użytku po trwającym 2 lata remoncie dworca kolejowego Wałbrzych Szczawienko.

Wiosna rozpoczęła się leniwie ale hucznie – wielką majówkową inscenizacją Bitwy pod Strugą. Na wniosek prezydenta i Rady Miejskiej rondo koło Palmiarni zyskało nazwę Ronda Unii Europejskiej, a redny PiS Jerzy Langer wnioskował o zniesienie opłat parkingowych przy miejskich szpitalach. Gmina Wałbrzych odkupiła od prywatnego właściciela teren vis-a-vis Muzeum Porcelany włącznie ze stojącym tam, ochydnym pawilonem handlowym. Ireneusz Zyska został kandydatem Prawa i sprawiedliwości na prezydenta Wałbrzycha.  Najwięcej emocji wzbudziła przedwyborcza aktywność burmistrza Szczawna Marka Fedoruka. Po 2 latach przerwy reaktywował on tor rowerowy na Słonecznej Polanie, gdzie zorganizowano zawody Pro Tour 4xCross.

W czerwcu prowadziliśmy śledztwo dziennikarskie, mające wyjaśnić tajemnicę 7 czaszek odnalezionych na cmentarzu ewangelickim w Gostkowie. Udało się ujawnić wstrząsającą historię samobójczej śmierci nauczyciela z Nowych Bogaczowic, który w 1947 roku miał zabić siebie, żonę i piątkę dzieci. Wałbrzych jak i cały kraj sparaliżowany został awarią centralnego systemu ewidencji pojazdów CEPIK. Wałbrzyska policja zorganizowała kuriozalną obławę, w której kilkudziesięciu policjantów z Wałbrzycha i Legnicy, wspomaganych przez śmigłowiec, nie zdołało schwytać mężczyzny, który… nie płacił alimentów. Wydarzeniem, jakie miało mieć wpływ na dalszy rozwój miasta, było podpisanie umowy na wrażanie inteligentnego systemu sterowania ruchem – ITS.

Pierwszy miesiąc wakacji to początek obowiązywania przyjętej przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego tzw Uchwały antysmogowej. W Zagórzu Śląskim mieszkańcy okolicznych gmin toczyli spór ze Starostwem Powiatowym o remontowany most. W Jedlinie-Zdroju spłonął dach budynku należącego do Uzdrowiska Szczawno-Jedlnia, a w Wałbrzychu po latach starań o fundusze rozpoczął się remont Palmiarni. Za nieujawnioną cenę PSS Społem sprzedało prywatnemu inwestorowi Zielony Rynek przy ulicy 1-go Maja. W samym środku kanikuł  Prezydent Roman Szełemej podpisał jedną z najważniejszych, w perspektywie następnych lat, umowę finansową: porozumienie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w Luksemburgu, dającą Wałbrzychowi możliwość korzystania z linii kredytowej w wysokości niemal 120 milionów złotych.

Sierpień w Wałbrzychu to przede wszystkim 18. Toyota Półmaraton, w którym w tym roku wystartowało ponad 2500 zawodników.

Początek roku szkolnego to bardzo intensywne przygotowania do wyborów samorządowych. Wałbrzych odwiedzają kolejni ministrowie, z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. Prezydent Wałbrzycha zapowiada budowę nowoczesnego, komunalnego osiedla „Pod Chełmcem”. Pomiędzy Jedliną a Wałbrzychem spłonęło 1,5 h lasu, a na Piaskowej Górze powstał mural upamiętniający Tomasza „Siwego” Wojnara. Świdnickie MPK reaktywowało  linię nr 31 pomiędzy Wałbrzychem a Świdnicą. Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem było przyjęcie w Złotym Stoku, przez włodarzy 104 gmin wchodzących w skład Aglomeracji Sudeckiej strategii rozwoju dla południa Dolnego Śląska „Sudety 2030”

Październik 2018 to przede wszystkim wybory i miażdżąca zwycięstwo prezydenta Romana Szełemeja, który pokonał Ireneusza Zyskę uzyskując 85% poparcia mieszkańców. Jego komitet wyborczy zdołał wywalczyć większość w Radzie miasta.  Poza tym wałbrzyszanie coraz głośniej klęli z powodu korków, w Świebodzicach sprzedano najsłynniejszy plan filmowy na Dolnym Śląsku – ruiny byłej fabryki Silena. Sąd uznał winnymi policjantów, którzy w marcu wywieźli do lasu i porzucili bezdomnego, który zmarł w skutek wychłodzenia.

Kiedy ucichł zgiełk wyborczych walk listopad minął cicho i w miarę spokojnie.  W Starej Kopalni odbył się drugi wałbrzyski hackaton, w związku ze szczytem klimatycznym wróciły czasowo kontrole na przejściu granicznym w Golińsku. W Karkonoszach wielki pożar traw i kosodrzewiny strawił niemal 4ha  poszycia, a w Rusinowej zakończono pierwszy etap rewitalizacji parku. Najważniejszym wydarzeniem miesiąca było rozpoczęcie prac przy budowie przystanku kolejowego Wałbrzych Centrum. Na teren przy ulicy Mazowieckiej/Lubelskiej weszły ekipy PKP PLK.

Pomimo świątecznego nastroju ostatni miesiąc roku nie minął wcale spokojnie. Poznaliśmy nową wice prezydent Wałbrzycha – została nią dr Sylwia Bielawska, pracująca do tej pory w PWSZ AS w Wałbrzychu. Ulicami miasta przeszła barbórkowa parada górnicza, a GDDKiA ogłosiła konkurs na projekt przebudowy autostrady A4. Poznaliśmy wysokości czynszów w nowo budowanych mieszkaniach MieszkaniePlus przy ulicy Husarskiej. Najważniejsze wydarzenia w grudniu minęły pod znakiem temidy: były wiceprezydent Wałbrzycha Mirosław B. usłyszał prokuratorskie zarzuty w sprawie wyłudzenia pieniędzy, poświadczenia nieprawdy i fałszowania weksla. Były Starosta Wałbrzyski,  od niespełna miesiąca burmistrz Boguszowa-Gorc Jacek C. został aresztowany podczas prowokacji policyjnej i usłyszał zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych w wysokości 70 tysięcy złotych. Decyzją prokuratury święta i następne 3 miesiące spędzi w areszcie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 30 grudnia 2018 13:32
`