Atomowa bomba inwestycyjna. 242 miliony złotych na rewitalizację miasta

31 lipca 2018 14:09. 7.07.2016 Wałbrzych, Ulica Piłsudskiego. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Finansowa bomba atomowa w Wałbrzychu. W ciągu najbliższych 5 lat gmina Wałbrzych wyda na inwestycje związane z rewitalizacją miasta blisko 242 miliony złotych. Jednogłośnie uchwałę w tej sprawie przyjęła dziś Rada Miasta.

Tak ogromny bum inwestycyjny możliwy będzie dzięki pieniądzom zaoferowanym gminie przez Europejski Bank Inwestycyjny z Luksemburga. Wałbrzych otrzyma do dyspozycji nieco ponad 120 milionów złotych. To jedyna jak do tej pory gmina w Polsce, która przeszła gęste sito weryfikacji finansowej europejskich urzędników, umożliwiającej otwarcie drogi do funduszy EBI.

Pieniądze stanowić będą około 50% zaplanowanych inwestycji. Drugie pół pochodzić ma ze współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej, ze środków samorządowych lub wojewódzkich.

REKLAMA

Na liście dołączonej do wniosku rozpatrywanego przez EBI znalazło się 60 lokalizacji: ulic, placów i kamienic z obszarów objętych uchwałą rewitalizacyjną – Śródmieścia, Nowego Miasta, Podgórza, Starego Zdroju i Piaskowej Góry. Warunkiem zatwierdzenia każdej z lokalizacji było przekonanie urzędników o wartości zwrotnej inwestycji – w równym stopniu finansowej jak i społecznej.

Wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego do niemal bezkosztowa, celowa dotacja zwrotna, która może być wydana tylko na z góry zaplanowane, szczegółowo uzasadnione cele. Jej oprocentowanie wynosi 0,56%, a czas spłaty, wliczając 6-letnią karencję, wynosi 31 lat.

Decyzję w sprawie przyjęcia propozycja propozycji EBI jednogłośnie poparli radni wszystkich klubów wałbrzyskiej Rady Miasta.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 31 lipca 2018 14:09
`