Strategia rozwoju południa Dolnego Śląska – Sudety 2030 – podpisana

24 września 2018 14:23. .... fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


W Złotym Stoku na Dolnym Śląsku przedstawiciele gmin-sygnatariuszy Deklaracji Sudeckiej jednogłośnie przyjęli Strategię Rozwoju „Sudety 2030”. Dokument jest merytoryczną kontynuacją podpisanego w listopadzie 2017 roku porozumienia gmin byłych województw jeleniogórskiego i wałbrzyskiego w sprawie rozwoju południa Dolnego Śląska. Lider Aglomeracji Sudeckiej, Roman Szełemej, powiedział:

107 uczestniczących w porozumieniu Sudety 2030 samorządów oceniło, głosując dzisiaj, czy te propozycje rozwoju, które przygotował zespół pana profesora Stanisława Korenika z Wrocławia, nadrobienia dystansu jaki jest pomiędzy, umownie Wrocławiem, a południem Dolnego Śląska, czy te propozycje i cała diagnoza jest warta tego, żeby wprowadzać w ją życie. Przyjęta została jednogłośnie, bo została przepracowana, konsultowana i analizowana przez uczestników tej debaty w gminach, które są częścią tego porozumienia.

Tak samorządowcy, jak i obecni na spotkaniu przedstawiciele rządu jednym głosem mówili o konieczności przedłożenia działań na rzecz rozwoju regionu ponad czas kadencji włodarzy gmin:

REKLAMA

Jeśli myślimy strategicznie, to factor kadencyjności musi zostać odsunięty na bok. – powidział w rozmowie z … wicewojewoda Dolnośląski Krzysztof Kamil Zieliński. – Jeśli mówimy o rozwoju musimy planować na dużo dłużej niż tylko okres naturalnej kadencji wyborczej. To bardzo istotne, żeby realizować takie inwestycje które po pierwsze mają oddźwięk efektywności z jednej strony ekonomicznej, a z drugiej strony walczymy o rozwój społeczny, gospodarczy, o poprawę warunków i jakości życia.

O ogromnych potrzebach regionu i wadze przyjętego dziś dokumentu mówili przedstawiciele niemal wszystkich gmin:

Zarówno dla Jeleniej Góry jak i dla pozostałych stu sześciu uczestników tej inicjatywy ta Strategia znaczy bardzo dużo – powiedziała Barbara Olszewska, naczelnik wydziału rozwoju miasta Jelenia Góra – Przede wszystkim walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym. Zależy nam zarówno na drogach i na połączeniu PKP.

…. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 24 września 2018 14:23
`