Rozpoczyna się wdrażanie systemu ITS – inteligentnego sterowania ruchem

13 czerwca 2018 13:15. Skrzyżowanie ulic De Gaule'a, Wieniawskiego, Podwala i Gagarina. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Organizacja ruchu z absolutnym priorytetem komunikacji publicznej, inteligentny, zintegrowany system sterowania sygnalizacją świetlną, modulowane oświetlenie ulic, oraz system tablic świetlnych z informacją o dostępnych miejscach parkingowych to tylko niektóre ze składowych systemu ITS, jakie za niebagatelną kwotę 10 mln złotych zaczyna wdrażać w Wałbrzychu gdańska firma SPRINT.

ITS (Inteligent Transport System) to rozwiązanie, które w założeniu poprawić ma płynność komunikacji w Wałbrzychu. W jego skład wejdzie przede wszystkim obszarowy system sterowania ruchem. Na 17 sygnalizatorach świetlnych, w obszarze miasta wyznaczonym granicznymi punktami w postaci ronda Unii Europejskiej, skrzyżowania ulic 1-go Maja i II-Armii i nowo budowanego ronda 100-lecia odzyskania niepodległości Polski, zainstalowane zostaną w sterowniki monitorujące oraz dynamicznie regulujące czas trwania synału STOP lub JEDŹ. Według informacji przekazanych nam przez przedstawicieli firmy SPRINT, która wygrała przetarg na realizację zlecenia, system na bieżąco analizował będzie informacje ze wszystkich 27 czujników, a dodatkowo biorąc pod uwagę położenie autobusów komunikacji miejskiej. Dzięki temu uzyskują one priorytet w przejeździe przez miasto.

Kolejnym składnikiem wdrażanego programu jest inteligentny system parkingowy. Poprzez monitorowanie miejsc postojowych wiadomo będzie na którym parkingu i ile  jest wolnych miejsc parkingowych. Te informacje podane będą kierowcom na 6 wielotekstowych tablicach świetlnych, rozmieszczonych na terenie Wałbrzycha.

REKLAMA

Zmianie ulegnie też sposób komunikowania się autobusów z tablicami informacyjnymi na przystankach. Dzięki wymianie modułów GPS podróżni otrzymają bardzo precyzyjną informację o godzinie przyjazdu i odjazdu autobusu. Zainstalowanych zostanie 10 nowych informatorów.

W mieście pojawi się też 29 nowych kamer monitoringu miejskiego, a 20 z obecnie funkcjonujących zostanie wymienionych. Całość obsługiwana będzie w centrum monitoringu mieszczącym sie w Rynku, w Kamienicy Pod Kotwicą.

Według zawartej z gminą Walbrzych Umowy inwestycja zrealizowana ma być do końca października 2018 roku. System informatyczny już jest przygotowany, od dziś zaczną się prace nad infrastrukturą techniczną, montaż urządzeń i szkolenia pracowników. Co ważne. Jak zapewniają specjaliści z firmy SPRINT system jest na tyle inteligentny, że za 3 lata, kiedy powstanie zachodnia obwodnica  Wałbrzycha, wymagał będzie jedynie zainstalowania dodatkowych czujnikow natężenia ruchu, natomiast inteligentny algorytm sterowania ruchem pozostanie niezmienny i wymagał będzie jedynie kosmetycznej aktualizacji.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 13 czerwca 2018 13:15
`