Nie straszcie ludzi! Wielka płyta jest bezpieczna

10 marca 2016 12:37. Źródło: www.kurier.pap.pl Fot. archiwalna. Wałbrzych, bloki przy ulicy Palisadowej. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

W odpowiedzi na publikacje medialne dotyczące złego stanu budynków z tzw. wielkiej płyty Instytut Techniki Budowlanej zaprezentował na swojej stronie komunikat, w którym zapewnia, że budownictwo wielkopłytowe w Polsce jest bezpieczne.

„Wieloletnie doświadczenie  naukowców  i  ekspertów  ITB  potwierdzone  opiniami  uznanych specjalistów, m.in. podczas spotkań w 2015 r., pozwalają na stwierdzenie, że obecnie nie obserwuje się realnego zagrożenia bezpieczeństwa konstrukcji budynków wielkopłytowych. Wynika to również z rejestrów awarii i katastrof budowlanych prowadzonych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego od lat 90-tych” – napisano w komunikacie ITB.
Zdaniem Instytutu budownictwo wielkopłytowe w Polsce jest bezpieczne co mają potwierdzać to eksperci, pracownicy naukowi i projektanci, którzy te budynki projektowali i budowali.

W komunikacie ITB apeluje do mediów o „nie straszenie ludzi, że mieszkania w wielkiej płycie są niebezpieczne!”

Instytut wyjaśnia, że ewentualny program pilotażowy i badawczy dotyczący tego typu budynków zostanie przeprowadzony przez naukowców i ekspertów ITB, którzy we współpracy z ekspertami z wyższych uczelni technicznych, dokonają weryfikacji poszczególnych systemów.

W ramach programu badawczego zostaną wytypowane, a następnie opracowane skuteczne narzędzia monitoringu i diagnostyki stanu technicznego budynków wykonanych w technologii uprzemysłowionej (wielka płyta i wielki blok). „Powyższe działania tym samym nie wskazują, że aktualnie jakiekolwiek zagrożenie w tym obszarze występuje” – podkreśla ITB.

REKLAMA
ITB zapowiada, że głównym wynikiem tego programu, przeznaczonym do upowszechnienia, będzie kompleksowy raport o stanie uprzemysłowionego budownictwa mieszkaniowego w Polsce, zawierający wytyczne działań w celu zachowania bezpieczeństwa i podniesienia komfortu użytkowania z uwzględnieniem współczesnych oraz przyszłych wymagań funkcjonalnych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 10 marca 2016 12:37
`