Sensacyjne odkrycie w Srebrnej Górze k/ Nowej Rudy. Odnaleziono kopalnię srebra z XIX w.

18 listopada 2015 07:50. fot. Źródło: Facebook.pl Jana Duerschlag.

Bez szumu medialnego, błysków fleszy i konferencji prasowych grupa pasjonatów i eksploratorów zrzeszonych wkoło przedsiębiorcy z Rybnika Jana Duerschlaga oraz GEMO (Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca) utworzonej przy Instytucie Badań Historycznych i Krajoznawczych we Wrocławiu dokonali sensacyjnego odkrycia. Po pięciu latach poszukiwań udało im się odsłonić najpierw wejście, następnie dokonać eksploracji sztolni, będącej fragmentem ponad trzystuletniej kopalni srebra. 

Wstępne datowanie kopalni to początek XIX wieku, jednak sądząc z rodzaju obudów chodników jesteśmy skłonni przypuszczać, że może być nawet 200 lat starsza. – powiedział w wywiadzie dla doba.pl Krzysztof Krzyżanowski, jeden z wrocławskich eksploratorów GEMO.

Na swoim profilu facebookowym sprawę odnalezienia kopalni skomentował także Paweł Gancarz, wójt gminy Stoszowice, w której położona jest Srebrna Góra:

Wpis Pawła Gancarza:

REKLAMA

Odkopanie sztolni położonej prawie w samym centrum miasteczka należy uznać za wydarzenie niezwykłe. Na podstawie najświeższych informacji można dojść do wniosku, że nie odkryto jedynie pojedynczej sztolni lecz całą dobrze zachowaną kopalnię. Nie można też wykluczyć, że na odkrycie czekać będą nie zbadane do tej pory chodniki oraz zalany wodą szyb lub kilka szybów. Srebrna Góra posiadająca majestatyczną twierdzę oraz zabytkowe miasteczko odzyskała wreszcie trzeci nie mniej ważny element swojej przeszłości czyli zabytkową zabytkową kopalnię, której symbol figuruje w herbie miasteczka. To że w starej kopalni po raz pierwszy od prawie stu lat rozbłysło światło jest zasługą właścicieli posesji na której znajduje się kopalnia oraz grupy przyjaciół z odległego Rybnika, Wrocławia jak i ze Srebrnej Góry. Świeżo upieczeni właściciele kopalni wyrażają chęć jej udostępnienia dla licznie przybywających turystów do Srebrnej Góry, są otwarci na współpracę z władzami gminy. Wprawdzie odkrycie kopalni miało miejsce 13 w piątek o godzinie 13 to jednak wszyscy są pełni optymizmu. Największym priorytetem na dzień dzisiejszy jest zabezpieczenie kopalni przed niebezpieczeństwem wystąpienia zawałów. Prace prowadzone podczas odkopywania sztolni są prowadzone pod nadzorem odpowiednich służb konserwatorskich. Z badaniem materiałów źródłowych związani są aktualnie Panowie: Krzysztof Krzyżanowski Dariusz Wójcik oraz Pan dr. hab Tomasz Przerwa. Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Jana Duerschlag.

fot. Źródło: Facebook.pl Jana Duerschlag.

fot. Źródło: Facebook.pl Jan Duerschlag.

fot. Źródło: Facebook.pl Jana Duerschlag.

fot. Źródło: Facebook.pl Jan Duerschlag.

fot. Źródło: Facebook.pl Jana Duerschlag.

fot. Źródło: Facebook.pl Jan Duerschlag.

fot. Źródło: Facebook.pl Jana Duerschlag.

fot. Źródło: Facebook.pl Jan Duerschlag.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 18 listopada 2015 07:50
`