Bunkier, a w nim ciężarówki. Kolejne odkrycie z czasów II wojny światowej, tym razem w Kamiennej Górze

20 stycznia 2016 17:19. Niemiecka ciężarówka zakopana w błotach podczas odwrotu wojsk hitlerowskich. Fot.: archiwalna.

Po prawie 70 latach odkrywania po cichu, w tajemnicy, często pod osłoną nocy na światło dzienne wypływają kolejne sensacje z czasów II wojny światowej. Tym razem zgłoszenia o znalezisku dokonał pragnący zachować anonimowość mieszkaniec Kamiennej Góry. Pismo w tej sprawie wpłynęło do UM Kamienna Góra pod koniec grudnia.

Zgłoszenie dotyczy pomieszczenia, schronu lub też przygotowanej na cele schronu sztolni z czasów II wojny światowej o powierzchni ok. 1600 m2. Znajdować się mają w nim pojazdy, przypuszczalnie wojskowe ciężarówki.

Sekretarz miasta Kamienna Góra, Arkadiusz Wileński potwierdza wpłynięcie takiego zgłoszenia. – Urząd oczywiście podchodzi do sprawy z całą powagą, natomiast na dzień dzisiejszy nie planujemy podejmowania żadnych działań ekploracyjnych. Sprawa została zgłoszona konserwatorowi zabytków. Myślimy o przeprowadzeniu nieinwazyjnych badań weryfikacyjnych, zrobimy to jednak dopiero wiosną, kiedy będą na to pozwalały warunki atmosferyczne.

Sam zainteresowany także nie wykazuje chęci eksploracji znaleziska. Ograniczył się jedynie do zgłoszenia i wskazania potencjalnego miejsca ukrycia pojazdów. Mężczyzna o ukrytym w zboczu góry pomieszczeniu miał dowiedzieć się  w latach 50. od byłego niemieckiego żołnierza, pracującego przy ukrywaniu ciężarówek i maskowaniu wejścia do podziemnego bunkra.

REKLAMA

Wskazane miejsce położone jest na obrzeżach Kamiennej Góry, na terenie należącym w części do miasta, a w części do Agencji Nieruchomości Rolnej. Porośnięte kilkudziesięcioletnimi drzewami jest dość trudno dostępne dla ciężkiego sprzętu, a taki, zdaniem sekretarza miasta, niezbędny będzie przy próbie eksploracji tego miejsca.

Na wiosnę przeprowadzimy dokładne pomiary geodezyjne. W momencie jednoznacznego ustalenia prawa własności gruntu, na którym znajduje się wskazany obiekt, nie będziemy czynić przeszkód ewentualnym chętnym do przeprowadzenia eksploracji wskazanego miejsca. – dodał Arkadiusz Wileński.

Teren w samym mieście jak i wokół Kamiennej Góry obfituje w miejsca skrywające ślady działań wojennych z lat 40. Co rok z lasów otaczających miasto saperzy wywożą broń i amunicję, będącą pozostałością po niemieckiej fabryce broni funkcjonującej tam w czasie II wojny światowej. Tylko w 2015 roku saperzy zabezpieczyli ponad 10 ton takich niewybuchów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 20 stycznia 2016 17:19
`