Dodano: 1 czerwca 2022 11:24

Czy wieża na wzgórzu Gedymina będzie płatna?

Tematy: 


Czy wieża widokowa w Szczawnie będzie płatna? Takie pytanie od kilku dni zadają sobie mieszkańcy Szczawna-Zdroju i Wałbrzycha. Byłby to pierwszy taki przypadek w regionie. Burza rozpętała się w mediach społecznościowych kilka dni temu.

– W tej chwili nie planujemy opłat za wejście na wieżę widokową, nie wykluczamy jednak takiej możliwości w przyszłości – tak o planach wprowadzenia opłat za wejście na wieżę widokowa w Szczawnie-Zdroju powiedział mi burmistrz miasta Marek Fedoruk. To odpowiedź na falę komentarzy, jakie pojawiły się w mediach społecznościowych po zainstalowaniu przed wejściem na wieżę zamykanej automatycznie bramki:

– Bramka ma a celu zliczanie ilości osób. Zgodnie z projektem na wieży nie może znajdować się nieskończona ilość osób. Jest ona liczona na kilkadziesiąt osób i w przypadku, kiedy zostanie przekroczona odpowiednia ilość osób bramka zostanie zamknięta. Wtedy, kiedy ileś osób opuści tą wieżę, bramka ponownie zostanie otwarta – wyjaśnia burmistrz Fedoruk.

Burmistrz nie wyklucza jednak wprowadzenia w przyszłości niewielkiej, dwuzłotowej opłaty. W związku z tym spytałem mieszkańców Szczawna-Zdroju, czy wejście na wieżę powinno być płatne. Zdecydowana większość opowiedziała się przeciw takiemu pomysłowi, były jednak głosy popierające symboliczną opłatę:

– Żeby była płatna? NIe! Dlaczego za to płacić mamy? Za wejście na wieżę i z powrotem?/ No lepiej żeby była za darmo, wiadomo. / NIe, nie powinna być płatna. Każdy powinien mieć tam dostęp, żeby wejść i pozwiedzać. / Nie nie powinno być płatne. Aja również sądzę że powinno być za darmo, chociaż jeśli miałoby to wzbogacić nasz region to drobna opłata by nie zaszkodziła – tak na pytanie odpowiadali mieszkańcy Szczawna-Zdroju.

27 metrowa wieża widokowa, jaką wybudowano na szczycie leżącego na granicy Wałbrzycha i Szczawna Zdroju wzgórza Gedymina sfinansowana została z pieniędzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jej otwarcie planowane jest podczas tegorocznych Dni Szczawna-Zdroju.

Bramka na wieżę widokową na wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju. Fot. A.Pisarska / Dziennik Walbrzych

Wieża widokowa na wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wieża widokowa na wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wieża widokowa na wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wieża widokowa na wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 • dede pisze:

  zaczyna się od symbolicznych 2 złotych a później 5,10,15,chciwość ludzi pewnego ugrupowania politycznego jest nieograniczona

 • krx pisze:

  „Burmistrz nie wyklucza wprowadzenia opłat” – burmistrz dostał pieniądze na wieżę od rządu, NIE MA WIĘC ŻADNEGO TYTUŁU DO WPROWADZENIA NAWET SYMBOLICZNYCH OPŁAT.

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  To jest Nasz news

  Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

  Zobacz także