Dodano: 24 sierpnia 2019 09:38
Była obietnica. Jest umowa. 1,8 mln na odbudowę Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju. Remont może potrwać dwa lata
Tematy: pożar remont szczawno-zdrój uzdrowisko zakład przyrodoleczniczy
Pieniądze kilka tygodni temu w czasie swojej wizyty w Szczawnie-Zdroju obiecał premier Mateusz Morawiecki. Porozumienie w sprawie przekazania dotacji z rezerwy ogólnej Prezesa Rady Ministrów zostało właśnie podpisane. Przypomnijmy, Zakład Przyrodoleczniczy spłonął w marcu ubiegłego roku. To jeden z kluczowych obiektów dla działalności uzdrowiska.
Warto przypomnieć, że zapis o wsparciu odbudowy uzdrowiska przez rząd znalazł się w umowie koalicyjnej Bezpartyjnych Samorządowców i Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku województwa dolnośląskiego.
Po pożarze, w ubiegłym roku zarząd województwa przekazał do spółki, która jest właścicielem Zakładu Przyrodoleczniczego ponad dwa miliony złotych. W tym roku do Uzdrowiska Szczawno-Jedlina przekazano kolejne trzy miliony złotych.
– Najwięcej uzdrowisk w Polsce jest na Dolnym Śląsku. Właścicielami wielu z nich jest samorząd województwa. Ta decyzja była podjęta w 2003 roku. Ówczesne władze województwa, sejmik miał ogromne przeświadczenie, że jeżeli nie przejmie uzdrowisk, to część z nich po prostu upadnie. Samorząd przejął zadłużone uzdrowiska, to była kwota ponad 13 milionów złotych. Na to nałożył się dramatyczny pożar, który strawił część budynku uzdrowiska. Potrzebna szybka odbudowa, ale w nowych standardach – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
Ubiegłoroczny pożar zniszczył całkowicie dach obiektu i część wnętrz. Właśnie ruszyła odbudowa poszycia. To na to mają pójść pieniądze przeznaczone z rządowej rezerwy.
– Te środki będą wykorzystane na modernizację, zaplanowaną na ten rok rekonstrukcję dachu wraz z więźbą dachową, na wymianę i rekonstrukcję zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej, oraz na naprawę stropów piwnic, które uległy zniszczeniu w czasie akcji gaśniczej – mówi Barbara Grzegorzczyk, prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sytuacja uzdrowiska jest trudna, bo musi sobie radzić z obsługą kuracjuszy w nowych warunkach. Zakład Przyrodoleczniczy w Szczawnie-Zdroju był ważnym ośrodkiem balneologicznym. Jego brak powoduje, że uzdrowisko musi pracować w bardzo trudnych warunkach, bo zabiegi są realizowane w rozproszonych obiektach. Wciąż nie wiadomo, jak długo mogą potrwać jeszcze prace.
– Nie mamy jeszcze dokumentacji projektowej na zagospodarowanie wnętrz, w związku z tym nie wiemy ile będzie to kosztowało i jakiego okresu będzie to wymagało. Celujemy, że połowa 2021 roku była by optymalna, zadowalająca – dodaje Grzegorczyk.
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok