Zobacz, co się stało z Niną Simone. W sieci pojawił się zwiastun dokumentu o Ninie Simone.

Obraz zatytułowany "What Happened, Miss Simone?" powstał na podstawie taśm, które artystka nagrała, opowiadając historię swego życia w rozmaitych wywiadach i rozmowach z biografami. Dzieło ukazuje losy Simone od genialnej młodej pianistki po aktywistkę walczącą o prawa obywatelskie.

Za reżyserię odpowiada Liz Garbus. Premiera została wyznaczona na 26 czerwca 2015 roku. Projekt zrealizowano na zamówienie platformy Netflix.

Nina Simone urodziła się jako Eunice Kathleen Waymon 21 lutego 1993 roku jako szóste z siedmiorga dzieci. Pierwsze wokalne doświadczenia zdobywała w kościelnym chórze. W wieku 17 lat przeprowadziła się do Filadelfii, gdzie uczyła gry na fortepianie i akompaniowała piosenkarzom. Wkrótce rozpoczęła naukę w Juilliard School of Music, ale z powodu braku pieniędzy musiała przerwać naukę i porzucić marzenia o podbiciu Ameryki jako pierwsza czarnoskóra pianistka koncertowa. Wówczas zaczęła swą przygodę z bluesem i jazzem. Zdobyła uznanie dzięki interpretacji „I Loves You Porgy” z opery „Porgy and Bess” George’a Gershwina. Największy rozgłos zyskała za sprawą singla „My Baby Just Cares For Me”. Inne jej przeboje to „House of the Rising Sun”, „I Put a Spell on You” czy „Sinnerman”. Walczyła o prawa obywatelskie, czemu dawała wyraz także w swych utworach („To Be Young, Gifted and Black”, „Blacklash Blues”, „Mississippi Goddam”). W 1971 skłócona z ludźmi z branży fonograficznej wyjechała ze Stanów Zjednoczonych, choć publicznie jako powód wyjazdu podawała rasizm. Wróciła po 7 latach i została aresztowana za niepłacenie podatków (przez kilka lat rzeczywiście nie płaciła ich w ramach protestu przeciw wojnie w Wietnamie). Później mieszkała na Karaibach, w Afryce i Europie, występując aż do sześćdziesiątego roku życia. Zmarła w 2003 roku w wieku 70 lat.

REKLAMA

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 30 kwietnia 2015 12:40
`