Znamy termin pierwszego posiedzenia nowego Sejmu. Wciąż nie wiadomo kto otrzyma misję tworzenia nowego rządu

26 października 2023 12:19. 28.04.2016 Świebodzice. Kilkutysięczny tłum mieszkańców witał prezydenta RP na rynku w Świebodzicach (dolnośląskie), podczas wizyty prezydenta w tym mieście. fot. Jacek Zych / FORUM

13 listopada odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu, w którym wezmą udział nowo wybrani posłowie – zapowiedział dziś Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że są dwie mocne kandydatury dotyczące wskazania osoby, której może powierzyć utworzenie nowego rządu. To Mateusz Morawiecki i Donald Tusk. Andrzej Duda nie wskazał jednak komu powierzy misję utworzenia rządu.

Przypomnijmy, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło w czasie ostatnich wyborów parlamentarnych największe poparcie, nie jest jednak w stanie stworzyć parlamentarnej większości. Tę mogą stworzyć partie obecnie opozycyjne, czyli Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica.

Dziś po konsultacjach z poszczególnymi komitetami Andrzej Duda zabrał głos. Przekonywał, że takiej sytuacji, z którą mamy do czynienia w tej chwili, jeszcze nie było.

REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w czasie wyborów 194 mandaty, Koalicja Obywatelska – 157 mandatów, Trzecia Droga – 65 mandatów, Lewica – 26 mandatów i Konfederacja – 18 mandatów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 26 października 2023 12:19
`