Zmarła Leokadia Słopiecka. Miała 97 lat

17 sierpnia 2017 21:34. Leokadia Słopiecka. fot, archiwalna, Ryszard Wyszyński.

W poniedziałek, 14 sierpnia, w wieku 97 lat zmarła Leokadia Słopiecka – uhonorowana tytułem „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha”, który został jej przyznany przez Radę Miasta w 2014 roku. Długoletnia prezes Zarządu Dolnośląskiego Stowarzyszenia Opieki nad byłymi Więźniami Politycznymi Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Wałbrzychu.

Panią Leokadię będziemy pamiętać jako osobę życzliwą, pogodną zaangażowaną, kompetentną, niezwykle pracowitą i bardzo elegancką. Jeszcze miesiąc temu działała na rzecz innych, zajmując się sprawami byłych więźniów obozów koncentracyjnych, zamieszkałych na terenie dawnego województwa wałbrzyskiego.

Urodziła się 26 lutego 1920 roku w miejscowości Podstoła na Kielecczyźnie. Tam zastał ją wybuch wojny. Aresztowana wraz z ojcem 1943 roku przez Niemców, po okrutnym śledztwie trafiła o Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego w Ravensbrück, a jej ojciec do KL Gross-Rosen, gdzie zginął. Po zakończeniu II wojny światowej i wyjściu z obozu swoje losy związała z Wałbrzychem, w którym mieszkała od 1945.

REKLAMA

Leokadia Słopiecka otrzymała wiele odznaczeń państwowych i wyróżnień, wśród nich: Krzyż Oświęcimski(1987r.), Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi (1994r. i 2005 r.), Złotą Odznakę Związku Inwalidów Wojennych(2002r.), odznakę „Za zasługi dla województwa wałbrzyskiego” (1986), za 25 lat sprawowania obowiązków ławnika. Posiadała też zaszczytny tytuł„Wolontariusza Roku 2005 w Regionie Wałbrzyskim”, przyznawany przez Koalicję Wałbrzyskich Organizacji Pozarządowych.

Jako prezes stowarzyszenia skupiającego byłych więźniów niemieckich obozów zagłady współpracowała ze Stowarzyszeniem Maximilian Kolbe Werk we Freiburgu, które społecznie wspierało byłych więźniów obozów w krajach dawnej Europy Wschodniej. Zajmowała się propagowaniem wiedzy o hitlerowskich obozach koncentracyjnych wśród niemieckiej młodzieży. Opowiadała o nich najpierw na spotkaniach w Niemczech, a gdy brakowało sił na wyjazdy, także w Wałbrzychu, gdzie przez wiele lat odwiedzały ją i innych byłych więźniów grupy gimnazjalistów z Bad Kissingen.

Pogrzeb zmarłej Leokadii Słopieckiej odbędzie się 21 sierpnia (poniedziałek) o godzinie 13 na wałbrzyskim cmentarzu na Podgórzu.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 17 sierpnia 2017 21:34
`