Zarzuty dla wójta Walimia. Adam Hausman jest podejrzany między innymi o przekroczenie uprawnień i niegospodarność

5 kwietnia 2019 10:41. Adam Hausman, wójt Walimia. Fot. archiwalna. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Zarzut przekroczenia uprawnień, poświadczenia nieprawdy w dokumentach i niegospodarności usłyszał w Prokuraturze Okręgowej w Świdnicy wójt Walimia. Adam Hausman jest podejrzany o to, że od grudnia 2015 do stycznia 2016 roku, w związku z realizacją przez gminę inwestycji polegającej na budowie infrastruktury bezprzewodowego internetu przekroczył swoje uprawnienia wybierając wykonawcę bez przeprowadzenia procedury przetargowej.

Miał także poświadczyć nieprawdę w dokumentacji, dotyczącej odbioru prac, wskazując niezgodnie z rzeczywistością, iż inwestycja została zakończona. Na tej podstawie wójt próbował rozliczyć otrzymaną dotację ze środków unijnych w wysokości 3,5 miliona złotych. Po przeprowadzeniu kontroli i ujawnieniu nieprawidłowości, gmina została zobligowana do zwrotu dotacji – informuje prokuratura.

Wójt jest zaskoczony całą sprawą. W rozmowie telefonicznej przyznał, że skomentuje zarzuty po zapoznaniu się z dokumentami. Podkreślił jednak, że w 2015 roku instytucja, która dysponowała środkami, przeprowadziła kontrolę i nie wykazała nieprawidłowości. Wójt nie przyznał się do winy, skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

REKLAMA

Zastosowano wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 50 tysięcy złotych. Adamowi Hausmanowi grozi kara do 8 lat więzienia.

Oprócz wójta, zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentacji, w tej samej sprawie, usłyszało dwóch innych uczestników procesu inwestycyjnego.

W rozmowie telefonicznej z reporterem Dziennika Wałbrzych wójt Walimia wyraził zgodę na publikację swojego wizerunku oraz używanie pełnego nazwiska.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 kwietnia 2019 10:41
`