Zamieszanie na 65 km. Kładą światłowody, pracują w nocy, a w sieci wre!

10 lutego 2016 09:33. 05.02.2016. Pracownicy firmy wykonującej odwierty omawiają podczas ustalania planu działań na 65 km. Wałbrzych fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Od kilku dni na słynnym 65 kilometrze przy ulicy Uczniowskiej trwają prace ziemne do złudzenia przypominające i rodzące jednoznaczne skojarzenia z poszukiwaniami tzw. "złotego pociągu". 

Pod koniec ubiegłego tygodnia prace prowadziła ekipa z wiertnicą, od poniedziałku ziemię rozkopują koparki. Rodzące się przypuszczenia i spekulacje jednoznacznie przecinają panowie Richter i Koper z firmy XYZ, którzy na prace na 65 wciąż nie otrzymali pozwolenia od Polskich Linii Kolejowych. – Nie mamy nic wspólnego z tymi pracami. Rozmowy wciąż trwają. PLK podchodzi do prawy bardzo rzeczowo. – ucinają jakiekolwiek spekulacje. Sami jednak bacznie obserwują prace na 65 km.

Prace ziemne w nasypie na 65 km firmy zewnętrzne wykonują na zlecenie PLK. Jest to część inwestycji przygotowywania infrastruktury pod  sieci światłowodowe. Pierwsze prace miały na celu przeprowadzenie pod wiaduktem plastikowego koryta, koparki zaś wykonują pod nie łoże w ziemi. (patrz fotografia poniżej)

W sieci wre. Na profilu facebookowym  spółki XYZ większość osób komentujących ma wyrobioną opinię na temat celu prac. Padają oskarżenia o celowe odwlekanie decyzji w sprawie eksploracji nasypu i torpedowanie prac poprzez nagłą budowę infrastruktury przeszkadzającej lub wręcz uniemożliwiającej przyszłe rozkopanie nasypu.

Tymczasem Richter i Koper chwalą się pierwszymi przygotowaniami do oczyszczającej teren prac ziemnych wycinki drzew. Na profilu facebookowym spółki XYZ opublikowali pierwsze fotografie tego terenu.

facebook-komentarze

05.02.2015 Wałbrzych Końcówka wiertnicy z wiertłem wstecznym przygotowana do przeciągnięcia plastikowego koryta do światłowodów pod wiaduktem na ulicy Uczniowskiej w Wałbrzychu. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

05.02.2015 Wałbrzych Końcówka wiertnicy z wiertłem wstecznym przygotowana do przeciągnięcia plastikowego koryta do światłowodów pod wiaduktem na ulicy Uczniowskiej w Wałbrzychu. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

01.02.2016, Wałbrzych Oznaczone do wycięcia drzewa rosnące na nasypie kolejowym na 65 km trasy Wrocław-Wałbrzych. Źródło: Facebook XYZ Spółka Cywilna

01.02.2016, Wałbrzych Oznaczone do wycięcia drzewa rosnące na nasypie kolejowym na 65 km trasy Wrocław-Wałbrzych. Źródło: Facebook XYZ Spółka Cywilna

Dodano: 10 lutego 2016 09:33
 • Grzechoo pisze:

  Nawet nie potraficie dobrze opisać zdjęć.
  Nie żadne plastikowe koryto dla kabli światłowodowych. Jest to rurociąg kablowy z dwóch lub trzech rur o średnicy 40 mm każda. Przejście (przeprowadzenie) rurociągu kablowego pod wiaduktem, czyli tych dwóch lub trzech rur, w rurze ochronnej o średnicy 110, 125 lub 160 mm.

  • Jacek Zych pisze:

   No cóż. Przytoczona nazwa jest oczywiście tak oczywista i powszechna, a jej brzmienie tak znacząco zmienia kontekst tekstu, że chylimy czoło i postaramy się poprawić i nie popełniać w przyszłości tak banalnych błędów nazewniczych. Dołączymy także specyfikację techniczną kładzionych słupów powietrza zamkniętych w płaszczu z tworzywa sztucznego (wahamy się, czy użyć banalnego słowa „rura”).

 • mm pisze:

  Czy kierownictwo PLK jest już po Dobrej Zmianie, czy to jeszcze starzy urzędnicy podjęli decyzję? Ułożą światłowód i zgody na kopanie nie będzie, bo poszukiwania będą kolidować z kablem, sprytne ale żałosne.

 • walka pisze:

  Genialne zagranie !!! tak dyma się po raz kolejny polski naród – tylko na czyje zlecenie – Odessa i postkomunistyczny pomiot z PKP zrobili swoje.

 • wałbrzyszanin pisze:

  Bez paniki. Roboty związane ze światłowodami są wykonywane w kilku miejscach. Koparki widać także na Chrobrego przy przejeździe kolejowym.

 • gość pisze:

  Zaraz jeszcze zaleją tam asfalt i zrobią wodociąg. Ale odkopać pociągu nie pozwolą.

 • MAq pisze:

  Akcja wsparcia dla odkrywców zaplanowana na 13 marca!,nie może was tam zabraknąć!!!Zbierzmy się na najsłynniejszym wiadukcie w Polsce i pokażmy swoją siłę uzbrojeni w łopaty i transparenty! https://www.facebook.com/events/840753849403210/

 • Rider pisze:

  Mam pomysł, może banalny, może nie. Nie róbmy przetargów, tylko pierwsza lepsza firma z dwa/ trzema koparkami i niech wykopią przesmyk o szerokości 2,5/3m w szerz wału na samym środku, jak nic tam nie będzie to obwody z osłonką na światłowód polecą dalej, jedna firma i dobre pilnowanie miejsca wykopów nie powinny zająć dłużej niż 3/4 dni.

 • `