Zamiast 800 złotych na konto trafiło tylko 500 złotych na dziecko? ZUS podpowiada co zrobić

14 lutego 2024 13:24. Zamiast 800 złotych na konto trafiło tylko 500? ZUS podpowiada co zrobić

Podwyżka świadczenia 500+ do 800+ następuje automatycznie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje jednak, że mogło się zdarzyć, że rodzic lub opiekun nie dostał w styczniu w swoim terminie wyższej płatności. ZUS zapewnia, że w takiej sytuacji nie powinno się składać kolejnego wniosku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podwyższenie kwoty z 500 do 800 złotych ma czas do końca lutego. Wypłata podwyższonej kwoty będzie uwzględniała wyrównanie od 1 stycznia.

Zmiana z 500 na 800 zł następuje automatycznie. Niekiedy jednak, choć bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, w których świadczenie wychowawcze zostało już przyznane i jest wypłacane, jednak w sprawie zaistniała konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Dla takich przypadków zmiana kwoty musi zostać obsłużona manualnie przez pracownika ZUS-u – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

REKLAMA

Problem ma dotyczyć niewielkiej grupy osób. Są to przede wszystkim sytuacje, w których do ZUS-u wpłynął wniosek innego wnioskodawcy o przyznanie świadczenia wychowawczego na to samo dziecko, jak również spraw, w których zostało złożone odwołanie od rozstrzygnięcia w sprawie świadczenia wychowawczego. Czasami do ZUSu trafiają dwa wnioski na to samo dziecko, bo rodzice, którzy są rozwiedzeni nie mogą się dogadać, kto będzie dostawał wsparcie.

Świadczenie wychowawcze przysługuje w dalszym ciągu na dotychczasowych zasadach, jedyną zmianą jest podwyższenie kwoty wypłacanego wsparcia o 300 zł. Oznacza to, że tak jak dotychczas by otrzymać pieniądze, niewymagane jest, aby rodzic był zatrudniony – informuje Iwona Kowalska-Matis.

Na indywidualne konta rodziców na platformie internetowej PUE ZUS wysyłane są informacje o zmianie wysokości świadczenia z 500 zł na 800 zł. Jeśli świadczenie nie zostało dotychczas zwaloryzowane, to nie została przekazana również informacja o jego podwyższeniu.

Natomiast rodzice mogą już od 1 lutego 2024 r. składać wnioski o świadczenia wychowawcze na kolejny okres świadczeniowy tj. 2024/2025.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 14 lutego 2024 13:24
`