Dodano: 24 marca 2020 15:00

Zakaz wychodzenia z domu. Co od jutra możemy robić? Jakie są kary?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Decyzją Ministerstwa Zdrowia od jutra obowiązywać będą nowe, rygorystyczne ograniczenia dotyczące przemieszczania się. Łukasz Szumowski apeluje, byśmy zostali w domu i wychodzili tylko w pilnych sprawach. Za złamanie zasad, które zostały opisane w rozporządzeniu grozi kara do pięciu tysięcy złotych. Ograniczenia potrwają do 11 kwietnia.

Obowiązek pozostania w domu nie dotyczy sytuacji związanych z dojazdem do pracy, sklepu czy bliskich, którymi się opiekujemy.

Do 11 kwietnia włącznie nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. Oznacza to, że możemy dojechać do pracy czy udać się na zakupy związane z działalnością danej firmy. Przemieszczać mogą się wciąż wolontariusze, którzy pomagają osobom na kwarantannie czy seniorom. Możemy wychodzić także na zakupy, po leki czy na spacer z psem. Ważne, przemieszczać można się jedynie w grupie dwóch osób. Nie dotyczy to rodzin.

REKLAMA

Ważne zmiany dotyczą także komunikacji miejskiej. Ta ma działać, jednak zgodnie z wytycznymi, w pojeździe może przebywać liczba pasażerów równa połowie miejsc siedzących.

Nowe regulacje wprowadzają całkowity zakaz gromadzeń, imprez czy zebrań. Można spotkać się jedynie z rodziną.

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Jednak w mszy czy innym obrzędzie nie może uczestniczyć więcej niż pięć osób, wliczając w to osoby sprawujące posługę.

Ograniczenia nie dotyczą zakazów pracy. Służby apelują jednak, aby zastosować w nich zalecaną, ponad półtorametrową odległość pomiędzy pracownikami.

Bez zmian pozostają dotychczasowe ograniczenia.

Za złamanie nowych zakazów grozi kara do pięciu tysięcy złotych.

Na Dolnym Śląsku odnotowano już 109 potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem z Chin. W kraju 799. Dziewięć osób zmarło.

Kontrole graniczne na przejściu Kudowa-Słone / Nachod. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Ćwiczenia Straż Pożarna – Szpital Polowy. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Ćwiczenia Straż Pożarna – Szpital Polowy. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także