Rząd wprowadza ograniczenia w przemieszczaniu się. Kluczowy moment walki z epidemią

24 marca 2020 13:22. Mateusz Morawiecki Fot. screen Youtube

Tematy: 


Nowe ograniczenia na konferencji prasowej ogłosili premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Decyzje mają spowolnić dalszą ekspansję epidemii. Ograniczenia są konieczne – przekonuje Morawiecki. Nowe ograniczenia zaczną obowiązywać już jutro.

Rząd wprowadza zakaz wychodzenia z domu poza potrzebnymi sytuacjami, takimi jak wyjście do apteki, sklepu, wyprowadzenie psa czy wyjście do pracy.

Ograniczenia dotyczą także liczby osób przemieszczających się w komunikacji miejskiej. Dopuszczalna liczba to ilość siedzeń podzielona przez dwa. Pieszo będzie można przemieszczać się prawdopodobnie tylko w dwie osoby. Ma być zachowana także minimalna odległość, która wynosi półtora metra. Czekamy na opublikowanie rozporządzenia w tej sprawie, z którego poznamy szczegóły nowych regulacji.

Premier przyznał, że wprowadzane ograniczenia dotkną każdego z nas. Są jednak konieczne by skutecznie walczyć z epidemią.

Umiarkowane ograniczenie kontaktów międzyludzkich może prowadzić tylko do przesunięcia fali zachorowań – mówił Łukasz Szumowski. Kontakty trzeba ograniczyć do minimum, podkreślił minister zdrowia, który zaapelował o jeszcze większe ograniczenia.

Wszystkie sprawy odłóżmy na później. Ta sytuacja wymaga od nas dyscypliny – mówił premier.

Mateusz Morawiecki przyznał, że liczy, że za kilka tygodni będziemy mogli wrócić do w miarę normalnego funkcjonowania, choć w zaostrzonym reżimie sanitarnym.

W mocy pozostają wszystkie dotychczasowe ograniczenia dotyczące pracy galerii handlowych czy punktów gastronomicznych.

Nowe ograniczenia obowiązują do 11 kwietnia.

Koronawirus to bardzo poważna sprawa. Nie ulegamy medialnej panice, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

Dołącz do czytelników Dziennik Wałbrzych.

Komentarze

Dodano: 24 marca 2020 13:22
Pozostałe informacje
© DTP Service s.c. Wałbrzych 2015