Dodano: 22 lipca 2022 09:02

Zabytkowa Lisia Sztolnia zostanie wypełniona! Miasto ma pomysł na rozwiązanie kryzysu na budowie obwodnicy

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fragment ulicy Bolesława Chrobrego, pod którym zapadł się strop „Lisiej Sztolni” blokuje w tej chwili ukończenie całej budowy obwodnicy Wałbrzycha. Wcześniej miasto mówiło o specjalnej żywicy, która miałaby zabezpieczyć ten odcinek. Takie rozwiązanie okazało się zbyt kosztowne. Zdecydowano się na wypełnienie fragmentu unikatowej w skali Europy sztolni górniczej.

Błędne pomiary sprzed dwudziestu lat, gdy projektowano obwodnicę Wałbrzycha, sprawiły, że zabytkowa „Lisia Sztolnia” stała się największą przeszkodą w ukończeniu całej inwestycji. Dodatkowo, w czasie prowadzonych prac koparka przebiła strop górniczego korytarza.

Rozwiązania problemu poszukiwano od kilku miesięcy. Pierwotny plan zakładał budowę specjalnego sarkofagu z betonu, który przykryłby „Lisią Sztolnię”. Dodatkowo wyrobisko miało być wzmocnione specjalną żywicą. Takie rozwiązanie okazało się zbyt drogie. Wyceniono je na ponad pięć milionów złotych.

REKLAMA

Pomysł upadł, a w jego miejsce pojawiło się dość kontrowersyjne rozwiązanie. Miasto chce wypełnić, liczący blisko pięćdziesiąt metrów, problematyczny fragment zabytkowej „Lisiej Sztolni”. Zgodę na takie rozwiązanie wydały służby konserwatora zabytków.

Unikatowa w skali europejskiej sztolnia ma być wypełniona na fragmencie przebiegającym pod budowaną obwodnicą Wałbrzycha i remontowaną w ramach tego projektu ulicą Bolesława Chrobrego specjalnym materiałem. Prace mają być tak wykonane, by w przyszłości, była ewentualna możliwość odkopania zabytku. Nad wypełnionym specjalnym materiałem fragmentem pojawią się dodatkowo żelbetowe płyty.

„Lisia Sztolnia” to unikat na skalę europejską. Jej pomysłodawcą był Friedrich Wilhelm von Reden, dyrektor Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, który podobną sztolnię zobaczył w Anglii.

Pod ziemią, w sztolni liczącej około 2,7 m szerokości i 2,9 m wysokości do transportu urobku używano łodzi. Te miały od 7 do blisko 10 metrów długości i około 1,5 metra szerokości. Poziom wody wahał się w okolicach 1 metra. Do spiętrzania wody używano specjalnych śluz. Basen przeładunkowy liczył blisko 650 metrów kwadratowych i mógł pomieścić 50 łodzi.

Ulica Chrobrego nad Lisią Sztolnią. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Ulica Chrobrego nad Lisią Sztolnią. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Ulica Chrobrego nad Lisią Sztolnią. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Briefing prasowy w sprawie Lisiej Sztolni. Fot DAI / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 • Bob pisze:

  Konserwator zabytków to jakieś paranormalne stanowisko. Lista sztolnia to nic innego jak poniemiecka dziura w ziemi. Żaden to zabytek i tylko ja zawalić gruzem i po ptokach. Jak takimi pierdolami zajmuje się Pan pisane przez duże P to gdzie my k…. żyjemy w jakim ociemnialym kraju. Brak po prostu słów żeby oddać nie powagę całej głupoty I zamieszania z listą dziura w ziemi !!!

 • J23 pisze:

  Zgadzam się, zabetonować tą dziurę i po kłopocie. Nikt tam nigdy nie będzie zwiedzał bo nie ma co zwiedzać. Jakiś poniemiecki artefakt blokuje nam mieszkańcom miasta Wałbrzycha (nie Waldenburga) możliwość zakończenia budowy.

 • Chrońcie partaczy pisze:

  Brońcie partaczy którzy wzieli grubą forsę z Waszych podatków za robotę ktorej nie wykonali. Piszcie że po co nam zabytki w które miasto wpompowało sporo kasy. Ktoś projektował, ktoś opiniował, ktoś zatwierdził a teraz Wałbrzych ma problem. Kto miał zarobić to zarobił, a teraz sie zateguje…

 • Heniu pisze:

  Zabytek na skalę Europejską zamiast być udostępniony i przynisic zyski Miastu zostanie zniszczone przez partaczy z Wałbrzycha na czele z niezawodyn Romanem czego się nie dotknie to niszczy. Pseudo Konserwator zabytków który powinien o takie rzeczy walczyć klepie wszystko co Roman powie mam nadzieję że odpowiedzą za to co chcą zrobić. Trzeba było zrobić normalny plan a nie walić obwodnicę na Palę. Druga sprawa to jest taka że w Lisiej Sztolni i wielu innych miejscach W Wałbrzychu jest coś czego my Polacy nie możemy odkryć dlatego rządzi tym miastem Żyd i skrzętnie niszczy wszystke dostępne wejścia pod przykrywką inwestycji.. Wcześniej KOPALNIE też zostały zamknięte jednym pstryknieciem i czekają na lepsze czasy jak wrócą tu Niemcy….

 • Tempo pisze:

  Wypełnienie zostanie a reszta sztolni popęka i nikt tam już nigdy nie zajrzy bo będzie niebezpiecznie.

 • JeAn pisze:

  masz rację Heniu Polskie czarne złoto kuło ich w oczy itp itd

 • Ja pisze:

  Tak
  Zasypać ja razem ze wszystkimi którzy tak uważają na czele z ludźmi którzy dali dupy przy budowie.
  Rozpieprzyli zabytkową kopalnie z hakownią

 • Górnik pisze:

  Was trzeba zabetonować bo nic was nie interesuje nawet historia tego miasta jak kiedyś pracowali Górnicy bezmuzgi.

 • Michał pisze:

  To naprawdę skandal, zniszczyć taki obiekt. Obwinianie poprzedników, że popełnili błąd 20 lat temu to przejaw bez szczelności. Pamiętam jak nie jaki Bartolik pastwił się nad dokumentacją poprzedniego projektu obwodnicy i nazwał najdroższa makulaturą. A teraz okazało się ,że projekt nowej obwodnicy oparty jest o tą makulaturę. Niezłe jaja . Kto wziął pieniądze a nie wykonał właściwie swojej pracy. Panie Szełemej Pan to kryje czy zgłosił pan do prokuratury ? Czas działać. A konserwator na co czeka , co zrobił w tej sprawie.

 • Do Bob pisze:

  Całkowita racja ! Kaprys nieboszczyka Kosmatego za ciężkie pieniądze. Dyrektor nie żyje , problem został .

 • Podzam pisze:

  Skoro nie ma tam wody i łodzi i raczej nie da się tego odtworzyć, to jaka to atrakcja? Raczej kula u nogi.

 • Podzamcze pisze:

  Skoro nie ma tam wody i łodzi i raczej nie da się tego odtworzyć, to jaka to atrakcja? Raczej kula u nogi.

 • Walbrzyszanka pisze:

  Nie rozumiem osób komentujących. Dlaczego za wszystko źle obarczają obecnego prezydenta miasta Wałbrzycha? Czy naprawdę nie widzą co ten człowiek zrobił dobrego dla nas mieszkańców i jaki inny wygodniejszy i ładniejszy jest Wałbrzych. Kim np. jest,, Heniu,, że wyzywa naszego prezydenta od Żydów. Czym różni się Żyd od Polaka, że z taką pogardą o Żydach się wypowiadają podobni do,, Henia,,. W czym są lepsi, mądrzejsi i czym zasłużyli, że mogą pokazywać palcem, że Żyd jest gorszy. Segregację w sprawie narodowości w historii już mieliśmy i takie osoby powinny odpowiadać przed sądem za takie osądy. Tak oddanego miastu prezydenta Wałbrzych nie miał. Gdzie te osoby były i co robiły za prezydentury Pana Kruczkowskiego. Były zachwycone gdy Unia Europejska nie wypłaciła pieniędzy Wałbrzychowi za rządów tego prezydenta. Nie mogę zrozumieć takiego zachowania i ciągłego narzekania i krytykowania. Żenada i wstyd.

 • gutek pisze:

  zamulić piaskiem tysiące takich sztolni w polsce komu to potrzebne za set lat najwyżej se piasek wykopią

 • Franek pisze:

  Kibole, nacjonaliści, ciemniactwo , znają się na sztolniach – by krytykować Prezydenta .

 • Zobacz także