Dodano: 6 grudnia 2016 18:46

Kto wydobył depozyt z piwnic zamku Grodno?

Tematy: 


Cynowe okucia skrzyni lub kufra, uchwyty, kluczyk i… resztki współczesnego buta – oto wyniki dzisiejszych badań prowadzonych w piwnicach zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, jakie przeprowadziła ekipa historyków i eksploratorów z miesięcznika Odkrywca.

Nadzieje były spore, ponieważ pod posadzką z dość luźno ułożonych kamieni wyraźnie zarysowywał się podłużny kształt odróżniający się od reszty podłoża. Tuż pierwszą, odsłoniętą warstwą natrafiono na pozostałości skrzyni – uchwyty, cynowe okucia oraz kluczyk. Niestety, prawie natychmiast odnaleziono też pozostałości po… bucie, bez wątpienia XX-wiecznym.

Dalsza praca potwierdziła przypuszczenia – w badanym miejscu prawdopodobnie znajdowała się mała skrzynia lub kufer – została jednak ze skrytki wyjęta kilka lub kilkadziesiąt lat temu. Po jej zawartości nie pozostał żaden ślad. Bezpośrednio pod miejscem w którym mogła się znajdować skrzynia rozpoczyna się lita skała.

Eksploratorzy przeprowadzili także pomiary na dziedzińcu zamku. Tam ma znajdować się wejście do tunelu prowadzącego do podnóża góry, na której majestatycznie wznosi się zamek.

O możliwości znajdowania się w tym miejscu klatki schodowej lub wejścia do tunelu wspomina także inny znawca historii Gór Sowich – Łukasz Kazek. Zapytaliśmy go o prawdopodobieństwo istnienia takiego przejścia.

W 2012 roku, podczas współpracy scenariuszowej i plenerowej do serialu Bogusława Wołoszańskiego “Skarby III Rzeszy”  wskazałem miejsca gdzie może być klatka schodowa bądź połączenie tunelu z fosy suchej z Górnym Zamkiem. – mówi w rozmowie z Dziennikiem Łukasz Kazek – Miejsca te zostały zbadane przez georadar i magnetometr, co potwierdziło moje przypuszczenia, wieloletnie badania i rozmowy ze świadkami.

Co odkryją członkowie ekipy Odkrywcy dowiemy się na wiosnę, kiedy rozpocznie się etap prac na górnym dziedzińcu. Tymczasem nie pozostaje nam nic innego, jak żywić nadzieję, że Zamek Grodno skrywa jeszcze nie jedną tajemnicę, którą nas zaskoczy. Wszystkie szczegóły w miesięczniku “Odkrywca” oraz na stronie odkrywca.pl

Ekipa miesięcznika "Odkrywca" prowadzi na terenie zamku Grodno prace badawcze, którym towarzyszy spore zainteresowanie mediów oraz eksploratorów, zajmujących się tematyką hostorii Dolnego Śląska. Zagórze Śląskie, 6.12.2016. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Ekipa miesięcznika “Odkrywca” prowadzi na terenie zamku Grodno prace badawcze, którym towarzyszy spore zainteresowanie mediów oraz eksploratorów, zajmujących się tematyką hostorii Dolnego Śląska. Zagórze Śląskie, 6.12.2016. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zobacz także

© DTP Service s.c. Wałbrzych 2015