Dodano: 7 listopada 2022 13:32

Ta kwota robi wrażenie! Wałbrzych przekroczył psycholigczną granicę planowanych wydatków

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Tegoroczne wydatki Wałbrzycha mogą przekroczyć psychologiczną granicę miliarda złotych. Jeszcze nigdy wydatki  Wałbrzycha nie były tak duże. To prawie o 200 milionów więcej niż zakładano, planując tegoroczny budżet.

Zgodnie z planami z początku roku wydatki Wałbrzycha miały wynosić w tym roku około 850 milionów złotych. W ciągu roku budżet był jednak wielokrotnie modyfikowany. Pojawiały się dodatkowe dochody, ale także i tym samym, dodatkowe wydatki. Prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej podkreślił, że do obciążeń związanych z kryzysem energetycznym i spowodowanych wojną na Ukrainie dochodzą te, serwowane samorządom przez rząd.

Ostatnie zmiany w prawie finansowym czy w ogóle w systemie podatkowym uszczupliły nasze przychody przez 3 lata o prawie 130 mln. Tak więc musimy w niezwykle wyrafinowany sposób te środki pozyskiwać. – powiedział naszemu reporterowi prezydent Roman Szełemej.

REKLAMA

No właśnie i tu warto zaznaczyć, że zmiany w budżecie to nie tylko wzrost wydatków – to o niemal 150 milionów złotych więcej dochodów gminy. Zgodnie z planami dochody gminy miały wynieść w tym roku blisko 790 mln złotych. Zgodnie z ostatnimi założeniami budżetu, sięgną blisko 900 mln złotych. To pozyskane środki zewnętrzne i programy rządowe, ale też emisja obligacji i pożyczki, które zwiększają zadłużenie. Tu prezydent nie okazuje specjalnych emocji.

– Jeszcze kilka lat temu mówiono o tym, że miasto jest, być może, nadmiernie zadłużone – przypominam, że to zadłużenie dziś nie przekracza 80% budżetu, a państwo polskie w ciągu ostatnich 2 lat zadłużyło się do poziomu 276% – przyznaje Roman Szełemej.

Od 2011 roku, kiedy rządy w mieście objął Roman Szełemej, dochody gminy wzrosły z 400 mln do 900, jakie planowane są na zakończenie 2022 roku. Planowany deficyt ma sięgnąć 125 mln złotych.

Śródmieście Wałbrzycha. Widok z lotu ptaka. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Śródmieście Wałbrzycha. Widok z lotu ptaka. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Śródmieście Wałbrzycha. Widok z lotu ptaka. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Śródmieście Wałbrzycha. Widok z lotu ptaka. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Śródmieście Wałbrzycha. Widok z lotu ptaka. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 • Nie wiem pisze:

  A domowe wydatki to jakie są, identyczne, nie wiem jakie ja święta zrobię. Nie wiem czym się ogrzeje w zimę mając elektryczne ogrzewanie.

 • Wales pisze:

  Czysta propaganda … Kardiolog biadoli że przez rząd traci dochody a trzy zdania dalej że miasto ma dodatkowe przychody od rządu… Kłamac trzeba umić panie doktorze…

 • Verba pisze:

  Jak każdy szyd szełemej łże. Twierdzi, że rząd PiS zadłużył państwo do poziomu 265% w ciągu ostatnich dwóch lat . Podczas gdy w 2014 r na koniec rządów popsl zasłużenie wynosiło 885 mld zł co stanowiło 300% budżetu. Dziś zadłużenie to 1,3 biliona zł a to stanowi 250% budżetu. Gdyby nie wojna na Ukrainie i związana z nią inflacja,kryzys energetyczny,migracyjny czy covid Polskie zadłużenie wynosiło by co najwyżej 100% budżetu. Szełemej o tym doskonale wie i kłamie świadomie. Kłamie również w tym, że dotację rządowe zrównuje z innymi, podczas gdy dotację te to 50% wszystkich

 • Wałbrzyszanin pisze:

  No pięknie, wydrukować obligacje to ktoś nazywa przychodem ponadto deficyt poprawiono o 100mln, no brawo, będziecie to spłacać do końca życia idioci

 • Ida pisze:

  A to kłamczuch i matacz, a dlaczego w Wałbrzychu zrobienie kawałka skwerkach kosztuje 3, 4 razy więcej niż gdzie indziej? Wiadomo nachapać się trzeba, a potem zganiać na innych. Dlaczego zabytki doprowadza się do ruiny i potem wyburza? BO na nich nie da siętyle nachapać. A kłamstwo ma krótkie nogi i na szczęście nie wszyscy dali sobie zrobić wodę z mózgu.

 • Polak pisze:

  Wykorzystywanie państwa Polskiego na maksa……powinni być rozliczani tacy ….

 • Edward pisze:

  na serwisie finrada pl bardzo jest łatwy i szybki proces rejestracji, wszystko jest przejrzyste bez ukrytych opłat

 • Zobacz także