Dodano: 7 listopada 2022 13:32

nasz news Ta kwota robi wrażenie! Wałbrzych przekroczył psycholigczną granicę planowanych wydatków

Tematy: 


Tegoroczne wydatki Wałbrzycha mogą przekroczyć psychologiczną granicę miliarda złotych. Jeszcze nigdy wydatki  Wałbrzycha nie były tak duże. To prawie o 200 milionów więcej niż zakładano, planując tegoroczny budżet.

Zgodnie z planami z początku roku wydatki Wałbrzycha miały wynosić w tym roku około 850 milionów złotych. W ciągu roku budżet był jednak wielokrotnie modyfikowany. Pojawiały się dodatkowe dochody, ale także i tym samym, dodatkowe wydatki. Prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej podkreślił, że do obciążeń związanych z kryzysem energetycznym i spowodowanych wojną na Ukrainie dochodzą te, serwowane samorządom przez rząd.

Ostatnie zmiany w prawie finansowym czy w ogóle w systemie podatkowym uszczupliły nasze przychody przez 3 lata o prawie 130 mln. Tak więc musimy w niezwykle wyrafinowany sposób te środki pozyskiwać. – powiedział naszemu reporterowi prezydent Roman Szełemej.

No właśnie i tu warto zaznaczyć, że zmiany w budżecie to nie tylko wzrost wydatków – to o niemal 150 milionów złotych więcej dochodów gminy. Zgodnie z planami dochody gminy miały wynieść w tym roku blisko 790 mln złotych. Zgodnie z ostatnimi założeniami budżetu, sięgną blisko 900 mln złotych. To pozyskane środki zewnętrzne i programy rządowe, ale też emisja obligacji i pożyczki, które zwiększają zadłużenie. Tu prezydent nie okazuje specjalnych emocji.

– Jeszcze kilka lat temu mówiono o tym, że miasto jest, być może, nadmiernie zadłużone – przypominam, że to zadłużenie dziś nie przekracza 80% budżetu, a państwo polskie w ciągu ostatnich 2 lat zadłużyło się do poziomu 276% – przyznaje Roman Szełemej.

Od 2011 roku, kiedy rządy w mieście objął Roman Szełemej, dochody gminy wzrosły z 400 mln do 900, jakie planowane są na zakończenie 2022 roku. Planowany deficyt ma sięgnąć 125 mln złotych.

Śródmieście Wałbrzycha. Widok z lotu ptaka. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Śródmieście Wałbrzycha. Widok z lotu ptaka. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Śródmieście Wałbrzycha. Widok z lotu ptaka. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Śródmieście Wałbrzycha. Widok z lotu ptaka. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Śródmieście Wałbrzycha. Widok z lotu ptaka. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

 • Nie wiem pisze:

  A domowe wydatki to jakie są, identyczne, nie wiem jakie ja święta zrobię. Nie wiem czym się ogrzeje w zimę mając elektryczne ogrzewanie.

 • Wales pisze:

  Czysta propaganda … Kardiolog biadoli że przez rząd traci dochody a trzy zdania dalej że miasto ma dodatkowe przychody od rządu… Kłamac trzeba umić panie doktorze…

 • Verba pisze:

  Jak każdy szyd szełemej łże. Twierdzi, że rząd PiS zadłużył państwo do poziomu 265% w ciągu ostatnich dwóch lat . Podczas gdy w 2014 r na koniec rządów popsl zasłużenie wynosiło 885 mld zł co stanowiło 300% budżetu. Dziś zadłużenie to 1,3 biliona zł a to stanowi 250% budżetu. Gdyby nie wojna na Ukrainie i związana z nią inflacja,kryzys energetyczny,migracyjny czy covid Polskie zadłużenie wynosiło by co najwyżej 100% budżetu. Szełemej o tym doskonale wie i kłamie świadomie. Kłamie również w tym, że dotację rządowe zrównuje z innymi, podczas gdy dotację te to 50% wszystkich

 • Wałbrzyszanin pisze:

  No pięknie, wydrukować obligacje to ktoś nazywa przychodem ponadto deficyt poprawiono o 100mln, no brawo, będziecie to spłacać do końca życia idioci

 • Ida pisze:

  A to kłamczuch i matacz, a dlaczego w Wałbrzychu zrobienie kawałka skwerkach kosztuje 3, 4 razy więcej niż gdzie indziej? Wiadomo nachapać się trzeba, a potem zganiać na innych. Dlaczego zabytki doprowadza się do ruiny i potem wyburza? BO na nich nie da siętyle nachapać. A kłamstwo ma krótkie nogi i na szczęście nie wszyscy dali sobie zrobić wodę z mózgu.

 • Polak pisze:

  Wykorzystywanie państwa Polskiego na maksa……powinni być rozliczani tacy ….

 • Edward pisze:

  na serwisie finrada pl bardzo jest łatwy i szybki proces rejestracji, wszystko jest przejrzyste bez ukrytych opłat

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  To jest Nasz news

  Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

  Zobacz także