Wracają kontrole graniczne. Czy Polacy mogą jechać do pracy w Czechach? Wyjaśniamy

14 marca 2020 09:45. 4.07.2016. Granica polsko-czeska w Golińsku k/MIeroszowa. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Kontrole na granicach zaczną obowiązywać od jutra. Przez 10 najbliższych dni do kraju nie wjadą obcokrajowcy. Polacy przebywający za granicą mogą wrócić, ale muszą się liczyć z czternastodniową kwarantanną. Zawieszono także międzynarodowy ruch lotniczy i kolejowy. Co z osobami, które pracują w Czechach? Dojadą do pracy? Wyjaśniamy.

Polacy, którzy przebywają poza krajem, mogą wrócić, ale po powrocie przejdą czternastodniową, obowiązkową kwarantannę domową. Na granicy przejdą także podstawowe badanie i będą musieli wypełnić odpowiednie karty lokalizacyjne.

Są jednak wyjątki i to dobra informacja dla mieszkańców naszego regionu, których wielu pracuje w Czechach. Zgodnie z informacjami na stronach rządowych, do wyjątków są zaliczane osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w sąsiednim kraju. Kwarantanna nie dotyczy także kierowców transportu kołowego i cudzoziemców, którzy pracują w Polsce, ale także mieszkają na obszarze przygranicznym.

REKLAMA

Granicę można przekraczać jednak tylko w wyznaczonych miejscach. Na granicy polsko-czeskiej wyznaczono piętnaście lokalizacji. W naszym regionie są to tylko Kudowa i Jakuszyce. Na załączniku do rozporządzenia o rozpoczęciu kontroli nie ma jednak przejść w Mieroszowie czy Lubawce, wszystko wskazuje zatem, że te przejścia będą zamknięte.

Choć zawieszono międzynarodowe połączenia lotnicze, to do kraju wciąż będzie można wrócić lotami czarterowymi.

Przepisy dotyczą przede wszystkim zakazu wjazdu dla obcokrajowców, ale tu także założono pewne wyjątki. Do Polski wjadą: małżonkowie obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, osoby z Kartą Polaka i osoby posiadające prawo stałego pobytu lub pozwolenie na pracę.

Decyzja o tymczasowym przywróceniu kontroli na granicach wynika próby minimalizacji zagrożenia, jakie niesie ze sobą koronawirus. Przedstawiciele rządu przypominają i podkreślają, że pierwsze potwierdzone przypadki zachorowań dotyczą osób, które wróciły z zagranicznych wyjazdów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 14 marca 2020 09:45
`