Wieża na Trójgarbie oficjalnie otwarta. Tłumy na szczycie

29 grudnia 2018 13:46. Otwarcie wieży na Trójgarbie. 29.12.2018 r. Trójgarb k/Wałbrzycha fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Wieża na Trójgarbie ma 27,5 metrów wysokości, czyli jest dwa razy wyższa od tej na Borowej. Charakterystyczny trójkątny kształt nawiązywać ma do trzech gmin biorących udział w projekcie unijnym, dzięki któremu udało się sfinansować jej budowę. Z czterech, rozcinających rześkie, górskie powietrze platform widokowych rozciąga się panorama na całe Sudety – od Karkonoszy po Ślężę. Dziś z powodu niskiego poziomu chmur widoki trzeba było sobie wyobrazić, jednak zapewniamy: warto tam wejść.

Inwestycja rozpoczęta 13 lipca 2017 roku podpisaniem porozumienia przez 3 gminy (Czarny Bór, Stare Bogaczowice i Szczawno-Zdrój) ciągnęła się jak po grudzie. Pierwotny kosztorys okazał się zbyt mały w stosunku do oferowanych przez wykonawców cen. Odwoływano kolejne przetargi. Ostatecznie 5 czerwca 2018 roku dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego udało się spiąć budżet i niecały miesiąc później podpisano umowę na budowę wieży.

Mające dziś miejsce oficjalne otwarcie obiektu przyciągnęło na Trójgarb rzesze turystów nie tylko z Wałbrzycha i okolicznych gmin. Na górze spotkaliśmy mieszkańców Wrocławia, a nawet z Gorzowa Wielkopolskiego.

REKLAMA

Otwarcie wieży na Trójgarbie. 29.12.2018 r. Trójgarb k/Wałbrzycha fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Atrakcja, jaką stała się wieża, ma szansę być kolejnym krokiem do rozwoju turystyki w partycypujących w jej budowie gminach. Wójt Starych Bogaczowic Mirosław Lech nie kryje zadowolenia i ogromnych nadziei związanych z jej funkcjonowaniem.

– No serce rośnie kiedy widzę te tłumy tu dziś. Dużo trudności trzeba było pokonać, żeby ukończyć tę inwestycję. Naprawdę, bardzo się cieszę!

Także burmistrz Szczawna-Zdroju na nadzieję, że turyści, którzy przyjadą na Trójgarb, wybiorą nocleg w Szczawnie.

Dziś górne platformy tonęły w chmurach. Nie umniejszało to jednak wrażenia, jakie zrobiła na nas budowa. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości otwarcia i, oczywiście, do odwiedzenia Szczawna-Zdroju i Starych Bogaczowic – a stamtąd – wycieczki na szczyt i wejścia na wieżę.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 29 grudnia 2018 13:46
`