Wieża na Trójgarbie do końca roku. Urząd Marszałkowski dołożył 500 tysięcy

5 czerwca 2018 11:10. Projekt wieży na Trójgarbie. Źródło: UG Stare Bogaczowice

Tematy: 


Wieża na szczycie Trójgarbu jednak będzie wybudowana. Brakujące pół miliona złotych dołożył do projektu Urząd Marszałkowski z Wrocławia. Warunkiem jest zakończenie inwestycji do końca 2018 roku. W imieniu gmin uczestniczących w projekcje „Ekomuzeum wokół Trójgarbu” promesę na przyznanie środków odebrał wójt gminy Stare Bogaczowice, Mirosław Lech.

Sprostowanie: W artykule błędnie podano, że w imieniu gmin-partnerów projektu „Ekomuzeum pod trójgarbem” promesę dodatkowych środków odebrał wójt gminy Stare Bogaczowice Mirosław Lech. W rzeczywistości środki zostały przekazane na rzecz projektu za pośrednictwem Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej, bez bezpośredniego udziału wójta Mirosława Lecha. 

Budowa wieży jest częścią projektu „Ekomuzeum wokół Trójgarbu”, realizowanego wspólnie przez 3 gminy: Czarny Bór, Stare Bogaczowice i Szczawno-Zdrój. 13 lipca 2017 roku w Centrum Kultury w Czarnym Borze dotację na ten cel, w wysokości 1,37 mln złotych, przekazał ze środków ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

REKLAMA

Na budowę wieży przeznaczono niecały 1 milion złotych. Po ogłoszeniu dwóch przetargów okazało się jednak, że w założonej formie nie da się jej wybudować za mniej niż 1,8 mln złotych, co przekraczało możliwości finansowe gmin-partycypantów. Dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego możliwe będzie jej zrealizowanie i wybudowanie wieży.

W rozmowie z Dziennikiem wójt Starych Bogaczowic Mirosław Lech nie ukrywa zadowolenia:

– Widzimy na przykładzie wieży postawionej na Borowej, jak ożywiła ona ruch turystyczny w tamtym regionie. Bardzo chcemy, żeby to samo stało się w rejonie Trójgarbu. Warto podkreślić, że nasza wieża będzie dwukrotnie wyższa od tej na Borowej, z kilkoma platformami widokowymi, a z jej szczytu rozciągała się będzie panorama od Karkonoszy aż po Wrocław.

Już dziś Stare Bogaczowice otwierają się na turystów. Dzięki weekendowemu połączeniu komunikacją miejską z Wałbrzychem bez problemu można dostać się nad zalew. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, miłośnicy pieszych wędrówek już  na początku 2019 roku będą mieli świetną bazę wypadową na Trójgarb i nową wieżę widokową.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 czerwca 2018 11:10
`