Tematy: czarny bór stare bogaczowice
Wieża na szczycie Trójgarbu jednak będzie wybudowana. Brakujące pół miliona złotych dołożył do projektu Urząd Marszałkowski z Wrocławia. Warunkiem jest zakończenie inwestycji do końca 2018 roku. W imieniu gmin uczestniczących w projekcje „Ekomuzeum wokół Trójgarbu” promesę na przyznanie środków odebrał wójt gminy Stare Bogaczowice, Mirosław Lech.
Sprostowanie: W artykule błędnie podano, że w imieniu gmin-partnerów projektu „Ekomuzeum pod trójgarbem” promesę dodatkowych środków odebrał wójt gminy Stare Bogaczowice Mirosław Lech. W rzeczywistości środki zostały przekazane na rzecz projektu za pośrednictwem Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej, bez bezpośredniego udziału wójta Mirosława Lecha.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Budowa wieży jest częścią projektu „Ekomuzeum wokół Trójgarbu”, realizowanego wspólnie przez 3 gminy: Czarny Bór, Stare Bogaczowice i Szczawno-Zdrój. 13 lipca 2017 roku w Centrum Kultury w Czarnym Borze dotację na ten cel, w wysokości 1,37 mln złotych, przekazał ze środków ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
Na budowę wieży przeznaczono niecały 1 milion złotych. Po ogłoszeniu dwóch przetargów okazało się jednak, że w założonej formie nie da się jej wybudować za mniej niż 1,8 mln złotych, co przekraczało możliwości finansowe gmin-partycypantów. Dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego możliwe będzie jej zrealizowanie i wybudowanie wieży.
W rozmowie z Dziennikiem wójt Starych Bogaczowic Mirosław Lech nie ukrywa zadowolenia:
– Widzimy na przykładzie wieży postawionej na Borowej, jak ożywiła ona ruch turystyczny w tamtym regionie. Bardzo chcemy, żeby to samo stało się w rejonie Trójgarbu. Warto podkreślić, że nasza wieża będzie dwukrotnie wyższa od tej na Borowej, z kilkoma platformami widokowymi, a z jej szczytu rozciągała się będzie panorama od Karkonoszy aż po Wrocław.
Już dziś Stare Bogaczowice otwierają się na turystów. Dzięki weekendowemu połączeniu komunikacją miejską z Wałbrzychem bez problemu można dostać się nad zalew. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, miłośnicy pieszych wędrówek już na początku 2019 roku będą mieli świetną bazę wypadową na Trójgarb i nową wieżę widokową.