Dodano: 15 kwietnia 2017 14:33
Wielkanocne święcenie pokarmów. Zobaczcie, jaki piękny jest XVII wieczny drewniany kościółek tuż obok Wałbrzycha
Tematy: rybnica leśna wielkanoc
Wałbrzyszanie coraz częściej zamiast olbrzymich, nowoczesnych kościołów wybierają małe, często zabytkowe parafie, żeby zgodnie z wielkanocną tradycją poświęcić pożywienie w świątecznym koszyczku. Dziś malutki, drewniany kościółek pw. św Jadwigi w Rybnicy Leśnej pękał w szwach. Poza mieszkańcami Rybnicy spotkaliśmy tam wiernych z Podzamcza, Piaskowej Góry, a nawet z Wrocławia. W tym w obrzędzie poświęcenia wielkanocnych pokarmów wzięli udział rezydenci znajdującego tuż obok Domu Seniora.
– Jesteśmy z Wrocławia, słyszeliśmy o tym kościele, a że w tym roku rodzinnie spędzamy święta w Wałbrzychu, postanowiliśmy tu przyjechać. Kościół rzeczywiście jest cudny, o wiele bardziej przemawiający niż nowo budowane, prawdę mówiąc wstrętne kościoły – powiedziała nam tuż przed mszą mama 6-letniej Zosi.
Święcenie potraw w Wielką Sobotę przeniesiono pod strzechy z dworów szlacheckich poniekąd z lenistwa kapłanów dokonujących święcenia. Ponieważ poświęcone musiało być wszystko, co miało znaleźć się na świątecznym stole, czynność ta zabierała zbyt wiele czasu księżom. Dlatego biskupi stopniowo wprowadzili zakaz święcenia pokarmów w domach i zwyczaj ten przenieśli do kościoła.
Jeszcze w okresie międzywojennym ubiegłego wieku w wiejskich parafiach przywożono w koszach, do poświęcenia, całość pokarmów przeznaczonych na śniadanie wielkanocne. Obecnie w wielu miastach powstał nowy zwyczaj święcenia: nie wewnątrz, a przed kościołem, gdzie na wystawionych stołach na czas obrzędu wierni pozostawiają koszyki.
W koszyczku wielkanocnym nie może przede wszystkim zabraknąć jajek (symboli nowego życia), w postaci kolorowych pisanek, kraszanek; baranka (dawniej formowanego z masła (lub ciasta) w specjalnych formach, później cukrowego i z chorągiewką z napisem Alleluja, obecnie często z czekolady), a symbolizującego umęczonego Chrystusa; soli (która miała chronić przed zepsuciem). Poświęcić należy również: chleb, wędlinę, chrzan, pieprz, ciasta świąteczne. Koszyczek, najczęściej z wikliny, przystraja się listkami barwinka.
Malowniczo usytuowany w centrum wsi drewniany kościół św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej powstał przypuszczalnie w 1608 r., zapewne w miejscu starszej budowli. Atrakcyjność zabytku podnosi stylowe wyposażenie wnętrza z początku XVII w. Znajduje się tu ołtarz z 1611 r., z reliefami o tematyce chrystologicznej. We wnętrzu zachowane także drewniane ławy z początku XVII w.
Rybnicki kościół jest żywym skansenem śląskiej sztuki protestanckiej na prowincji, którego nie zdeformowała kontrreformacyjna barokizacja, dziewiętnastowieczne modernizacje oraz dewastacje okresu powojennego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
- Komfort, wygoda i świetna lokalizacja. Zamieszkaj w Jedlinie-Zdroju
- W Głuszycy rozpoczęto realizację kolejnego projektu polsko-czeskiego
- Opozycja chce obniżyć pensję prezydenta Wałbrzycha. Mowa o kilku tysiącach złotych
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok