Dodano: 15 kwietnia 2017 14:33

Wielkanocne święcenie pokarmów. Zobaczcie, jaki piękny jest XVII wieczny drewniany kościółek tuż obok Wałbrzycha

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Wałbrzyszanie coraz częściej zamiast olbrzymich, nowoczesnych kościołów wybierają małe, często zabytkowe parafie, żeby zgodnie z wielkanocną tradycją poświęcić pożywienie w świątecznym koszyczku. Dziś malutki, drewniany kościółek pw. św Jadwigi w Rybnicy Leśnej pękał w szwach. Poza mieszkańcami Rybnicy spotkaliśmy tam wiernych z Podzamcza, Piaskowej Góry, a nawet z Wrocławia. W tym w obrzędzie poświęcenia wielkanocnych pokarmów wzięli udział rezydenci znajdującego tuż obok Domu Seniora.

– Jesteśmy z Wrocławia, słyszeliśmy o tym kościele, a że w tym roku rodzinnie spędzamy święta w Wałbrzychu, postanowiliśmy tu przyjechać. Kościół rzeczywiście jest cudny, o wiele bardziej przemawiający niż nowo budowane, prawdę mówiąc wstrętne kościoły – powiedziała nam tuż przed mszą mama 6-letniej Zosi.

Święcenie potraw w Wielką Sobotę przeniesiono pod strzechy z dworów szlacheckich poniekąd z lenistwa kapłanów dokonujących święcenia. Ponieważ poświęcone musiało być wszystko, co miało znaleźć się na świątecznym stole, czynność ta zabierała zbyt wiele czasu księżom. Dlatego biskupi stopniowo wprowadzili zakaz święcenia pokarmów w domach i zwyczaj ten przenieśli do kościoła.

REKLAMA

Jeszcze w okresie międzywojennym ubiegłego wieku w wiejskich parafiach przywożono w koszach, do poświęcenia, całość pokarmów przeznaczonych na śniadanie wielkanocne. Obecnie w wielu miastach powstał nowy zwyczaj święcenia: nie wewnątrz, a przed kościołem, gdzie na wystawionych stołach na czas obrzędu wierni pozostawiają koszyki.

W koszyczku wielkanocnym nie może przede wszystkim zabraknąć jajek (symboli nowego życia), w postaci kolorowych pisanek, kraszanek; baranka (dawniej formowanego z masła (lub ciasta) w specjalnych formach, później cukrowego i z chorągiewką z napisem Alleluja, obecnie często z czekolady), a symbolizującego umęczonego Chrystusa; soli (która miała chronić przed zepsuciem). Poświęcić należy również: chleb, wędlinę, chrzan, pieprz, ciasta świąteczne. Koszyczek, najczęściej z wikliny, przystraja się listkami barwinka.

Malowniczo usytuowany w centrum wsi drewniany kościół św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej powstał przypuszczalnie w 1608 r., zapewne w miejscu starszej budowli. Atrakcyjność zabytku podnosi stylowe wyposażenie wnętrza z początku XVII w. Znajduje się tu ołtarz z 1611 r., z reliefami o tematyce chrystologicznej. We wnętrzu zachowane także drewniane ławy z początku XVII w.

Rybnicki kościół jest żywym skansenem śląskiej sztuki protestanckiej na prowincji, którego nie zdeformowała kontrreformacyjna barokizacja, dziewiętnastowieczne modernizacje oraz dewastacje okresu powojennego.

Poświęcenie pokarmów w kościele pw św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej. 14.04.2017. Rybnica Leśna. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Poświęcenie pokarmów w kościele pw św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej. 14.04.2017. Rybnica Leśna. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychPoświęcenie pokarmów w kościele pw św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej. 14.04.2017. Rybnica Leśna. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychPoświęcenie pokarmów w kościele pw św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej. 14.04.2017. Rybnica Leśna. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychPoświęcenie pokarmów w kościele pw św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej. 14.04.2017. Rybnica Leśna. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychPoświęcenie pokarmów w kościele pw św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej. 14.04.2017. Rybnica Leśna. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychPoświęcenie pokarmów w kościele pw św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej. 14.04.2017. Rybnica Leśna. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychPoświęcenie pokarmów w kościele pw św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej. 14.04.2017. Rybnica Leśna. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychPoświęcenie pokarmów w kościele pw św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej. 14.04.2017. Rybnica Leśna. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychPoświęcenie pokarmów w kościele pw św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej. 14.04.2017. Rybnica Leśna. fot. Jacek Zych / Dziennik WałbrzychPoświęcenie pokarmów w kościele pw św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej. 14.04.2017. Rybnica Leśna. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych


Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także