Dodano: 4 września 2020 08:11

Wielka Sowa. Czas na remont wieży

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


W przyszłym roku ma się rozpocząć remont wieży widokowej na Wielkiej Sowie. Kasę na prace Pieszyce zdobyły w ramach polsko-czeskiego projektu. Na zboczach Wielkiej Sowy powstanie także single track. Zagospodarowana zostanie również szczytowa polana.

Wieża wzniesiona została w latach 1905 – 1906 z betonowych bloków. 25 metrowy obiekt jest pod opieką gminy Pieszyce. Wielka Sowa i jej wieża to jednak symbol i znak rozpoznawczy całych Gór Sowich. Po raz ostatni obiekt remontowano czternaście lat temu przy okazji stulecia wybudowania wieży.

Trochę czasu minęło. Warunki na górze są dosyć niesprzyjające, zatem pojawia się kolejna potrzeba. Turystów jest coraz więcej, tych, którzy chcą zobaczyć panoramę z tych 25 metrów też jest coraz więcej, dlatego podjęliśmy starania o środki zewnętrzne – mówi Dorota Konieczna-Enozel, burmistrz Pieszyc.

REKLAMA

Pieniądze udało się zdobyć w ramach polsko-czeskiej współpracy z miastami Bohuslavice i Nová Paka. Projekt pozwoli między innymi na inwestycje, w wypadku Pieszyc na remont wieży, ale także na promocję atrakcji poszczególnych gmin.

My jako gmina pozyskaliśmy trzy miliony złotych. Za te trzy miliony na pewno dokonamy bardzo gruntownej renowacji i przygotowania Wielkiej Sowy dla turystów, przygotowania również tej polany szczytowej. Powstanie dzięki temu single track wokół Kamionek, taki piętnastokilometrowy, ale też z przepięknymi widokami. I jeszcze jedno odkryjemy przed turystami. Nie wszyscy wiedzą, w Kamionkach jest stara kopalnia, tak zwana Smocza Jama i tam także będzie nowy szlak dla turystów – dodaje burmistrz Pieszyc.

Remontu wymaga głównie fasada wieży, z której odpada tynk. Trwają poszukiwania odpowiedniej technologii jej renowacji, tak by nowa przetrwała jak najdłużej. W środku powstanie także centrum informacji o wieży czy Górach Sowich. Prace na Wielkiej Sowie rozpoczną się w przyszłym roku i potrwają dwa lata.

Wieża na Wielkiej Sowie. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wieża na Wielkiej Sowie. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wieża na Wielkiej Sowie. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wieża na Wielkiej Sowie. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także