Wiedza to bezpieczeństwo. Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

11 kwietnia 2016 22:11.

W Zespole Szkół Społecznych w Dzikowcu (gm. Nowa Ruda) - jedynej w Polsce szkole prowadzonej przez Ochotniczą Straż Pożarną - odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

Dla gimnazjalistów z gminy Nowa Ruda zawody były nie tylko testem wiedzy i sprawności,  ale i pełną wrażeń zabawą. – Uczniom udzieliła się atmosfera zdrowej rywalizacji, turniej był więc naprawdę emocjonujący – mówi Urszula  Nurkiewicz, nauczycielka Zespołu Szkół Społecznych w Dzikowcu.

Uczniowie mieli do przejścia cztery konkurencje, w tym dwie sprawdzające wiedzę teoretyczną: test wiedzy o ruchu drogowym, który składał się z aż 25 pytań i test skrzyżowania (10 pytań). W części praktycznej musieli wykazać się natomiast umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i poradzić sobie na rowerowym torze przeszkód.

– Spisali się świetnie! Dobrze napisali testy, sprawdzili się w konkurencji rowerowej. Również pani pielęgniarka chwaliła ich umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.  A przecież to umiejętności, które mogą kiedyś uratować komuś życie – mówi Urszula  Nurkiewicz.

REKLAMA

Najlepsza okazała się drużyna gospodarzy, złożona z uczniów II klasy gimnazjum: Wiktorii Babiak, Grzegorza Materny i Oskara Maćkowiaka. Oskar wywalczył także tytuł najlepszego zawodnika turnieju. Gratulujemy!

Szkoła w Dzikowcu organizowała eliminacje turnieju już po raz siódmy. – Zależy nam, aby działać na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, a szczególnie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży  Aby uczniowie wiedzieli jak się poruszać po drogach i mieli świadomość, że rower to świetny środek transportu, rekreacji i sportu, ale jeżdżąc nim trzeba bezwzględnie pamiętać o bezpieczeństwie. Znajomość zasad ruchu drogowego jest do tego niezbędna. Dlatego turniej jest taki ważny i potrzebny. Nie dość, że ma wymiar edukacyjny, to  kształtuje też w młodych ludziach zasady zdrowej rywalizacji, partnerskie zachowania wobec innych uczestników ruchu, uczy ważnych zachowań społecznych – podkreśla Urszula Nurkiewicz.

Uczniowie biorący udział w zawodach otrzymali wartościowe nagrody – m.in. sportowe torby znanych marek, profesjonalne okulary i ręczniki do pływania czy tzw. „power banki” – niewielkich rozmiarów źródła energii, dzięki którym można np. naładować telefon komórkowy. Organizatorzy mogli zapewnić uczniom nagrody i m.in. energetyczne przekąski podczas zawodów dzięki pomocy sponsorów.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni sponsorom. Bez nich nie dalibyśmy rady zorganizować turnieju na takim poziomie. Dziękujemy! – mówi Beata Biedrzycka, dyrektorka Zespołu Szkół Społecznych w Dzikowcu.

Sponsorzy są bardzo ważni dla tej szkoły –  i to nie tylko w przypadku turnieju. Gdy w 2012 r. władze gminy podjęły decyzję o jej likwidacji, z pomocą przyszła Ochotnicza Straż Pożarna w Dzikowcu. Od tej pory szkoła jest jedyną w Polsce – a niewykluczone, że i na świecie – placówką oświatową prowadzoną przez OSP. Dzięki darowiznom może zapewniać uczniom dodatkowe  zajęcia i wydarzenia, które zapewniają im tzw. równy start z uczniami z miast. Wśród ważnych darczyńców szkoły są m.in. Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy, które w ub. roku wsparły  remont działającego przy szkole przedszkola i organizację turnieju o bezpieczeństwie, a w tym roku dofinansowały turniej.

Kopalnia wspiera też regularnie wieś kruszywem, dzięki czemu w Dzikowcu utwardzone zostało m.in. miasteczko rowerowe dla uczniów.

KSS Bartnica wspiera bezpieczeństwo dzieci nie tylko w Dzikowcu. W ub. roku zorganizowała festyn poświęcony bezpieczeństwu na drodze w wałbrzyskiej dzielnicy Podgórze.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 11 kwietnia 2016 22:11
`