Dodano: 5 maja 2018 11:42
Walim. Tu spoczywa Karl von Zedlitz – człowiek, który wymyślił matury
Pierwsze egzaminy maturalne za nami, tegoroczni abiturienci w pocie czoła przygotowują się do następnych, a mało kto wie, że w Walimiu, niewielkiej miejscowości w Górach Sowich nieopodal Wałbrzycha spoczywają szczątki człowieka odpowiedzialnego za wszystkie egzaminacyjne stresy wchodzących w wiek dojrzałości młodzych ludzi.
230 lat temu, w 1788 roku Karl Abraham von Zedlitz, urodzony w Czarnym Borze minister stanu, minister sprawiedliwości oraz minister do spraw kościoła i szkół Cesarstwa Prus, na polecenie cesarza Fryderyka Wielkiego wymyślił i wdrożył maturę jako egzamin dla absolwentów szkół średnich. Jego zdanie wprowadzało w krąg elit państwowych i otwierało młodym ludziom drogę do dalszych studiów bądź pracy, głównie w administracji publicznej. O genezie egzaminu mówi Łukasz Kazek – pochodzący z Walimia pasjonat i badacz historii. To on w 2008 roku dotarł do dokumentów potwierdzających tożsamość spoczywających w krypcie kościoła szczątków:
Karl Abraham von Zedlitz wprowadził nowy, ulepszony typ nauczania i lepsze podręczniki. Król pragnął zerwania z mechanicznym i bezmyślnym wkuwaniem w szkołach niepotrzebnych informacji na rzecz kształcenia umiejętności myślenia i kształtowania charakteru. Zedlitz, wypełniając zalecenia króla przyczynił się do przestawienia pruskiej oświaty na nowe, neohumanistyczne i oświeceniowe tory. Dokonał istotnego przełomu wprowadzając w ciągu zaledwie dwóch dekad średnie szkolnictwo Prus w europejski krąg elit.
Co ciekawe, Karl Abraham von Zedlitz nigdy nie mieszkał w Walimiu. Po śmierci wuja Heinricha von Zedlitz, którego jedyny syn zginął w pojedynku w Berlinie, odziedziczył cały należący do rodziny majątek. Warunkiem przejęcia dóbr był jednak obowiązek spoczęcia, po śmierci, właśnie w Walimiu, w krypcie rodzinnej w podziemiach kościoła św. Jadwigi. Mówi Łukasz Kazek:
Dziś krypta jest zamknięta i niedostępna dla zwiedzających. Sarkofag ze znajdującymi się w nim wciąż, zmumifikowanymi szczątkami ministra Karla von Zedlitz’a można zobaczyć przez malutkie, zakratowane okienko piwniczne w bocznej ścianie kościoła.
Kiedy zaczynają kwitnąć kasztany pod kościołem świętej Jadwigi częściej niż zwykle spotkać można młodych zaglądających do krypty. Podobno pobyt w miejscu spoczynku ministra przynosi szczęście podczas pisaniu matury. Czy naprawdę? Nikt tego nie wie, ale warto w to wierzyć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Łukasz Kazek. Walim 5.05.2018 fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Trumna ze szczątkami Karla von Zedlitza w krypcie kościoła pw św. Jadwigi w Walimiu. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Trumna ze szczątkami Karla von Zedlitza w krypcie kościoła pw św. Jadwigi w Walimiu. Fotografia archiwalna, 2008 rok, fot. użyczona, archiwum Łukasza Kazka

Pierwsze badania szczątków Karla von Zedlitza w krypcie kościoła pw św. Jadwigi w Walimiu.Fotografia archiwalna, 2008 rok. fot. użyczona, archiwum Łukasza Kazka

Trumna ze szczątkami Karla von Zedlitza w krypcie kościoła pw św. Jadwigi w Walimiu. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Łukasz Kazek. Walim 5.05.2018 fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zobacz także
- Po 50 latach pociągi wrócą do Srebrnej Góry. Podpisano umowę na rewitalizację linii kolejowej
- Popisywał się pistoletem przed koleżankami. 21-latek uszkodził okno. Grozi mu nawet 5 lat więzienia
- Wałbrzych. Auto wypadło z Alei Podwale. Policja o wczorajszej kolizji
- Zmowa przetargowa na inwestycje komunalne? Tymi miastami poza Wałbrzychem interesują się śledczy
- Kolizja wodorowego autobusu z osobówką w Wałbrzychu. Utrudnienia na ulicy Wieniawskiego
- Burze, a lokalnie nawet grad. Ostrzeżenie IMGW
Najczęściej czytane
Karol Nawrocki w Wałbrzychu. Było o CPK i Górniku Wałbrzych
Wałbrzych. Wyburzono spory kwartał w Śródmieściu. W środku miasta powstał wielki, pusty plac
Czeskie media piszą o scenach, jak z filmu. Obława na granicy z Czechami
Wałbrzych. Auto wjechało w płot. Kierowca uciekł
Przetarg napisany pod konkretną ofertę? Śledczy o sprawie dotyczącej wałbrzyskiej spółki komunalnej