Dodano: 24 maja 2016 14:35

Walczą o miejsca pracy. W Rybnicy Leśnej manifestowali pracownicy kopalni.

Tematy: 


Walczą o utrzymanie miejsc pracy. Kilkudziesięciu pracowników kopalni w Rybnicy Leśnej, wspieranych przez związkowców NSZZ Solidarność z innych oddziałów Kopalni Bartnica S.A. zorganizowało w Rybnicy Leśnej manifestację w obronie zakładu.

Główny postulat pikietujących to apel do burmistrza Mieroszowa Marcina Raczyńskiego o zakończenie patowej sytuacji w sprawie wydania pozwolenia na kontynuację wydobycia melafiru w Rybnicy Leśnej. To właśnie w jego rękach leży los kilkudziesięciu pracowników i podwykonawców zatrudnionych w kopalni w Rybnicy oraz na bocznicy kolejowej na Podgórzu w Wałbrzychu.

Zdaniem przeciwników funkcjonowania zakładu od decyzji Raczyńskiego zależy znacznie więcej niż kilkadziesiąt miejsc pracy. Podkreślają, że dalsze funkcjonowanie kopalni doprowadzi w rezultacie do całkowitej degradacji krajobrazu Gór Suchych, zniszczenia przemysłu turystycznego w gminie i związanych z nim miejsc pracy. Wg obecnego na manifestacji przedstawiciela Komitetu Obrony Praw Wałbrzycha kontunuacja wydobycia i planowane rozszerzenie odkrywki drastycznie obniży ceny nieruchomości w okolicy i zahamuje napływ nowych mieszkańców.

Sam burmistrz Raczyński nieprzerwanie milczy. Konsekwentnie odmawia komentarzy dziennikarzom. Pamiętać należy, że wybory wygrał ze sztandarowym hasłem bezwarunkowego zakończenia wydobycia w Rybnicy Leśnej. Patowa sytuacja trwa już 5 lat i ten fakt podkreślali dziś protestujący. Jeśli dzisiejsza akcja nie przyniesie skutku, zapowiadają okupację Urzędu Gminy w Mieroszowie.

24.05.2016 Rybnica Leśna. Manifestacja NSZZ Solidarność w obronie miejsc pracy w kopalni melafiru w Rybnicy Leśnej. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

24.05.2016 Rybnica Leśna. Manifestacja NSZZ Solidarność w obronie miejsc pracy w kopalni melafiru w Rybnicy Leśnej. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zobacz także

© DTP Service s.c. Wałbrzych 2015