Walczą o fundusze na odbudowę Sanatorium w Sokołowsku

16 lutego 2018 10:23. Wnętrze dawnego sanatorium dr Bremmera w Sokołowsku. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Fundacja In Situ z Sokołowska apeluje o przekazanie 1% podatku na rzecz ratowania budynku dawnego Sanatorium. Rozliczając się w tym roku z urzędem skarbowym, można przekazać jeden procent swojego podatku właśnie na rzecz Fundacji Sztuki Współczesnej „In Situ”. Pieniądze w całości zostaną przeznaczone na odbudowę dawnego sanatorium dr Brehmera oraz zabytkowego kinoteatru „Zdrowie”.

Osoby zainteresowane wsparciem odbudowy obu obiektów, powinny w swoim zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38) wpisać pełną nazwę: Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ”, numer: KRS 0000225393 i kwotę: 1% podatku.

Co to za akcja / Po co ta akcja / Czym jest sanatorium w Sokołowsku?

REKLAMA

Sanatorium w Sokołowsku to wyjątkowe na skalę europejską miejsce – pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla gruźlików. Wyjątkowej idei leczenia chorych w sposób zintegrowany (dieta, natura, ruch, powietrze) towarzyszyła wybitna architektura znakomitego Edwina Opplera (lata życia), niezwykła lokalizacja w tyglu kultur czeskiej, niemieckiej i słowackiej oraz otaczająca je przyroda, z Górami Stołowymi i ostrym, górskim powietrzem o prozdrowotnych właściwościach na czele. W XIX i XX wieku Sokołowsko było centrum leczniczym w tej części świata, do którego zjeżdżali schorowani Europejczycy, czerpiąc nie tylko z zabiegów oferowanych w sanatorium, ale i idealnych warunków, które przyniosła ze sobą lokalizacja i tutejsza natura.

Dzisiaj po uzdrowiskowej misji nie został żaden ślad. Jednak przetrwał oryginalny, budzący zachwyt obiekt sanatorium wraz z otaczającym ją parkiem. Jednak charakterystyczny kompleks budynków sanatorium uległ spaleniu w 2005 roku Od tamtego czasu budynki niszczały do momentu, kiedy kupiła je Fundacja In Situ. I tak zaczął się nowy rozdział w życiu sanatorium w Sokołowsku.

Od 2007 roku trwa w Sokołowsku odbudowa sanatorium i proces tworzenia Międzynarodowego Laboratorium Kultury – miejsca interdyscyplinarnego, łączącego dyscypliny sztuki i ludzi. Projekt rewitalizacji zakłada zachowanie historycznego charakteru budynków, nawiązanie dialogu między architekturą historyczną, zastaną a współczesną oraz naturalnym otoczeniem sanatorium. W maju 2015 roku otworzono nowoczesny pawilon wystawowy, którego autorami byli Hiroyuki Mae i Tomasz Grzyb, duet wyłoniony w konkursie architektonicznym.

Dzięki ogromnemu wysiłkowi członków Fundacji In Situ oraz zrzeszonych wokół organizacji przyjaciół i sympatyków, od 2010 roku w Sokołowsku odbyło się 7 edycji festiwalu Hommage a Kieślowski, 7 edycji Festiwalu Sztuki Efemerycznej Konteksty, 4 edycji Festiwalu Sanatorium Dźwięku, podczas 2 lat przebywało na rezydencjach artystycznych wielu artystów z kraju i z zagranicy, w ciągu 7 lat gościliśmy podczas wszystkich wydarzeń ponad 1000 artystów oraz 10000 widzów.

Remont dachu w dawnym sanatorium dr. Bremmera w Sokołowsku. Fot. użyczona / Fundacja InSitu

Chcielibyśmy aby i w tym 2018 roku nasz program się rozwijał – pomóżcie nam to zrealizować!

Opisane działania, inicjatywy i liczby są dowodem na to, jak niezwykle oryginalnym miejscem jest sanatorium w Sokołowsku. Jego właściciele i opiekunowie stworzyli przestrzeń żywą, nieustannie poszerzającą swoje granice – zarówno estetyczne, jak i poznawcze, jednocześnie utrzymując wysoki poziom merytoryczny i artystyczny programowanych wydarzeń. To miejsce, które wciąż stawia odbiorcom wyzwania, zmusza do zadawania pytań, niezwykle otwarte i przyciągające ludzi. Ma szansę stać się artystyczną i kulturalną perłą Dolnego Śląska.

Kto za tym stoi?

Fundacja In Situ to grupa oddanych sztuce i działaniom twórczym ludzi – Bożena Biskupska (malarka, rzeźbiarka, performerka, wieloletnia mecenaska sztuki, twórczyni prywatnej kolekcji sztuki), Zygmunt Rytka (fotograf, twórca wideo i instalacji) i Zuzanna Fogtt (menadżerka kultury, kuratorka, ambasadorka odbudowy sanatorium w Sokołowsku). Zamierzeniem fundatorów, a przez to celem Fundacji jest stworzenie przestrzeni dla realizacji projektów artystycznych, różnorodnych i interdyscyplinarnych działań twórczych, badań, spotkań, konfrontowania poglądów, wymiany myśli i doświadczeń, a także upowszechnianie nowatorskich postaw artystycznych i wspieranie różnych form aktywności twórczej. Jednocześnie celem Fundacji jest propagowanie działalności w zakresie ochrony dóbr kultury i sztuki oraz dziedzictwa narodowego.

Flagowym celem, a także głównym projektem Fundacji, jest odbudowa dawnego spalonego Sanatorium dr. Brehmera w Sokołowsku oraz stworzenie w nim Międzynarodowego Laboratorium Kultury In Situ. Temu miejscu oddaliśmy wszystko – nasz czas, fundusze oraz pasję.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 16 lutego 2018 10:23
`