Wałbrzyszanka oszukana przy sprzedaży na Vinted! Kobieta straciła kilka tysięcy złotych

13 marca 2024 07:02. Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Internet to duża wygoda dla osób, które chcą kupić, jak i sprzedać wystawione na aukcjach rzeczy. Niestety w wirtualnym świecie są również oszuści, którzy tylko czekają na okazję, aby nas okraść – ostrzega wałbrzyska policja. Do mundurowych zgłosiła się 53-letnia kobieta oszukana w czasie sprzedaży ubrań za pośrednictwem serwisu Vinted. Kobieta straciła 7 tysięcy złotych.

Policjanci ostrzegają osoby sprzedające na portalach internetowych. Oszuści, informując o otrzymaniu pieniędzy za wystawiony towar, wysyłają sprzedawcom linki do fałszywych stron bankowości internetowej. Logując się na nich, tracimy dostęp do konta – informuje policja.

Kobieta wystawiła ofertę sprzedaży ubrań we wspomnianym serwisie i otrzymała informację od osoby, rzekomo zainteresowanej kupnem rzeczy. Potencjalny kupiec poprosił o podanie maila, by dokończyć transakcję.

REKLAMA

Wałbrzyszanka otrzymała na swój adres informację, że użytkownik dokonał zakupu przedmiotu i prosi o zatwierdzenie zamówienia.

Po kliknięciu napis „potwierdź zamówienie” kobieta otrzymała kolejny komunikat, dotyczący wyboru ikony banku, w którym posiada konto. Na stronie łudząco przypominającej stronę banku wpisała swój login, hasło do bankowości internetowej i kod weryfikacyjny, który otrzymała w wiadomości – informuje policja.

Po chwili 53-latka otrzymała informację z banku o próbie wejścia na jej konto z innego urządzenia mobilnego oraz wypłacie pieniędzy. Kobieta straciła siedem tysięcy złotych.

– Sprzedając w internecie również możesz stać się ofiarą oszustów. Nie klikaj w przesłane w wiadomości linki do płatności oraz czytaj uważnie SMS-y autoryzacyjne. Logując się na tych fałszywych stronach udostępniamy swoje dane i tracimy dostęp do konta. Jeżeli niefortunnie staniemy się ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej – ostrzega wałbrzyska policja.

Tak wygląda fałszywa strona internetowa, na której oszuści wyłudzili dane do logowania.

fot. Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 13 marca 2024 07:02
`