Dodano: 15 listopada 2022 11:36
Wałbrzyska Barbórka wyróźniona wpisem na specjalną listę! Na niej zaledwie 50 pozycji z całego kraju
Barbórka górników zagłębia wałbrzyskiego została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To ogromne wyróżnienie, nie tylko dla działalności Starej Kopalni, która od kilku lat organizuje Festiwal Tradycji Górniczych, ale przede wszystkim dla byłych, wałbrzyskich górników.
Wpis to zwieńczenie wieloletnich starań o zachowanie w Wałbrzychu tradycji górniczych. Wydobycie węgla zakończyło się tu 28 lat temu, tradycje górnicze wciąż są jednak bardzo mocno kultywowane. To właśnie doceniła komisja Narodowego Instytutu Dziedzictwa, wpisując organizowane w Wałbrzychu obchody Barbórki – górniczego święta, na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
– Dla nas jako kopalni, dla nas jako środowisk górniczych to duży prestiż, o którym mówimy, ale też swego rodzaju nagroda za to, że te tradycje górnicze są kultywowane, i że te tradycje górnicze trochę się rozwijają. Pamiętajmy o tym, że festiwal tradycji górniczych to nie tylko karczma piwna, ale szereg działań edukacyjnych, działań promujących te nasze środowiska i tradycje górnicze, które od lat są kultywowane – mówi Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni w Wałbrzychu.
Tu warto przypomnieć, że pierwszy taki wpis został dokonany 2 lata temu i dotyczy tradycji Barbórki na Górnym Śląsku. Ministerialny wpis otwiera Starej Kopalni drogę w szeroki świat. Obiekt już dostał zaproszenie do prac nad wpisem na listę UNESCO dotyczącą zarówno górników, jak i hutników.
– W tym wpisie uczestniczymy wspólnie z muzeum w Chorzowie, wspólnie z górnikami z Niemiec, Austrii i Holandii – dodaje Jędrasik.
Przypadająca 4 grudnia barbórka to tradycyjne górnicze święto, które swoją nazwę wywodzi od patronki górników – świętej Barbary. W Wałbrzychu poza obowiązkową karczmą piwną przez miasto przechodzi jedyna w Polsce parada górnicza, a przez szereg dni odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, przypominające tradycje i górniczą historię miasta.
Zobacz także
- Drogie samochody z Niemiec, na jednej ze zgorzeleckich posesji. Paserowi samochodowemu grozi 5 lat więzienia
- Wałbrzyscy karatecy z medalami
- Policja apeluje, jest ślisko, mamy zimową aurę- noga z gazu. Tylko wczoraj doszło do szesnastu zdarzeń drogowych
- Jasne czy ciemne płytki do łazienki? Sprawdź, jakie będą najlepsze!
- Szczawno-Zdrój. Wieża na wzgórzu Gedymina zamknięta do odwołania
- Bluzy męskie od A do Z – przegląd modeli i najważniejsze informacje
Najczęściej czytane
Długi i niesmak po dofinansowanej przez Wałbrzych imprezie. Sportowcy marzą o takich pieniądzach
Szczawno-Zdrój. Jarmark, miejska wigilia oraz zabawa sylwestrowa. Moc atrakcji na koniec roku
Świebodzice. Niewybuch koło sali gimnastycznej. Na miejsce jadą saperzy
Szczawno-Zdrój. Wieża na wzgórzu Gedymina zamknięta do odwołania
Nowoczesne, interaktywne przejścia dla pieszych w Szczawnie-Zdroju. Pojawi się też radar i nowa ścieżka rowerowa
Rozumiem że te konewki z piwem mają atest PZH