Wałbrzyscy sędziowie nie chcą współpracować z nowo powołaną prezes Sądu Rejonowego

11 stycznia 2018 08:57. Sąd rejonowy w Wałbrzychu. Grafika ilustracyjna. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Nie milkną kontrowersje związane z powołaną kilka tygodni temu prezes wałbrzyskiego Sądu Rejonowego Małgorzatą Mroczkowską. W środę 10 stycznia zatrudnieni tam sędziowie zwołali naradę, podczas której jawnie odmówili wybrania spośród siebie wiceprzewodniczącego Sądu.

Przypomnijmy. W połowie grudnia Magdalena Mroczkowska, 38-letnia sędzia z jedynie kilkunastomiesięcznym doświadczeniem,  zastąpiła na stanowisku prezes wałbrzyskiego Sądu odwołaną przysłanym z Warszawy faxem Aleksandrę Abramowską-Podlińską, sędzię z 20-letnim stażem, której kadencja zakończyć się miała w listopadzie 2018 roku. Wraz z urzędującą prezes odwołany został także jej zastępca.

Pierwsze spotkanie z sędziami odbyło się już po świętach z sędziami wydziału Karnego. Nie przyniosło ono jednak żadnych efektów. Od tamtej pory nie ma chętnych na objęcie stanowiska wiceprezesa. Pomimo podejmowanych prób nie udało się Mroczkowskiej namówić nikogo z wałbrzyskiego środowiska sędziowskiego do współpracy. Nie podziałały zachęty, nie podziałały groźby odgórnego powołania „spadochroniarza” z Warszawy.

REKLAMA

Wczorajsze spotkanie wałbrzyskich sędziów to otwarte wotum nieufności wobec nowej prezes. Po trwającym prawie 3 godziny spotkaniu, które, jak mówią jego uczestnicy, przebiegało w spokojnej, choć bardzo napiętej atmosferze, sędziowie solidarnie odmówili udziału w wyborach wiceprezesa Sądu, odrzucając wniosek prezes Mroczkowskiej o wprowadzeniu na obrady punktu dotyczącego wyboru wiceprezesa. Podjęli również uchwałę sprzeciwiającą się odwołaniu poprzedniego zarządu Sądu.

Sędziowie zobligowali prezes Mroczkowską do opublikowania podjętej uchwały na internetowych stronach wałbrzyskiego Sądu Rejonowego, Sądu Okręgowego w Świdnicy oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Sprawa powołania wiceprezesa pozostała nierozstrzygnięta.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 11 stycznia 2018 08:57
`