Dodano: 2 lutego 2023 16:05

Wałbrzych. Zieloni krytykują pomysł budowy wieży w parku Sobieskiego. Piszą, że realizacja tego projektu nie ma racji bytu

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W liście otwartym do prezydenta Wałbrzycha Zieloni piszą, że doceniają między innymi dążenia Romana Szełemeja do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i pyłów zawieszonych, ale jednocześnie krytykują pomysł budowy wieży. W ich ocenie taki projekt nie ma racji bytu. Pieniądze lepiej przeznaczyć… na ochronę środowiska.

Zielonych dziwi decyzja o budowie wieży widokowej w parku. W ocenie działaczy rządowy program wsparcia gmin górskich, z którego między innymi jest finansowana inwestycja to program, do którego wpisano wiele zupełnie niepotrzebnych i nieracjonalnych projektów. Jednym z nich ma być wieża w Parku Jana III Sobieskiego.

W naszej ocenie, w czasie szalejącej drożyzny, PiSlacji i ciągłego zmniejszania wpływów budżetowych samorządów przez rząd, realizacja tego projektu nie ma racji bytu – piszą Zieloni.

REKLAMA

Partia zwraca uwagę nie tylko na rosnący koszt samej inwestycji, ale także na kwestię związaną z jej dalszym utrzymaniem. Tutaj wskazuje także na fakt, że Wałbrzych właśnie zawiesił budżet obywatelski.

Czy Wałbrzych powinien budować wieżę w Parku Jana III Sobieskiego?

Loading ... Loading ...

Trudno nam się pogodzić z sytuacją, w której z jednej strony zawiesza się możliwość współdecydowania mieszkanek i mieszkańców Wałbrzycha o rozwoju miasta, z drugiej zaś dąży do realizacji zadania, które nie ma szerokiego poparcia społecznego ani zapewnionych źródeł finansowania – piszą Zieloni.

Co więcej, w liście otwartym czytamy, że budowa wieży oznacza wycinkę kilkudziesięciu drzew, tylko po to, by w sercu zabytkowego parku postawić stalową konstrukcję. Partia Zieloni nie zgadza się z tą decyzją i apeluje o jej ponowne przemyślenie.

Bardzo chętnie spotkamy się z Panem Prezydentem i wspólnie znajdziemy rozwiązanie tej sprawy. Może pozyskane przez miasto 8 mln złotych można przeznaczyć na rewitalizację istniejącej infrastruktury Parku Sobieskiego lub lepszą ochronę przyrodniczo cennych terenów na terenie miasta? – pytają Zieloni.

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

II miejsce w konkursie na budowę wieży widokowej w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu fot. użyczone / UM Wałbrzych

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 • A1B2 pisze:

  Dość tych bzdurnych wież, mały człowiek i z nich nic nie zobaczy

 • Wieża pisze:

  Wieża powinna być w parku, słabej jakości punkty widokowe są w parku. Znajomi z Wrocławia mówili dawno żeby się przydała wieża. Znajomy nawet był zainteresowany otwarciem restauracji w pobliżu, ale jak wieży nie będzie to po co. Centrum miasta nie ma ludzi, żeby otworzyć restauracje, wieżaby przyciąga trochę ludzi.

 • wałbrzysznka pisze:

  Pieniądze zamiast na wieżę powinny iść na bieżące potrzeby wałbrzyszan np. obecnie na odśnieżanie, żeby znowu zima nie zaskoczyła… Zalegający na chodnikach i drogach śnieg to skandal! Zamiast budować wieżę, uporządkujcie z samosiejek zejście z Nowego Miasta do Śródmieścia, tam jest piękny widok na stary Wałbrzych!

 • .............. pisze:

  Budowa jakiejkolwiek wieży zaburza naturalny krajobraz parku i miasta.
  To jest miejsce rekreacyjne dla mieszkańców centrum (kameralne, o małej powierzchni)
  Park Sobieskiego to nie Dzikowiec ani Trójgarb.

 • Podatnik pisze:

  Każdy władca musi wybudować sobie pomnik. Oczywiście z pieniędzy podatników. Panie prezydencie Szełemej wiele ulic w Wałbrzychu nie ma chodników, piesi przemykają wśród samochodów, np. Prostopadła i Piotrowskiego wiodące ze Strefy Przemysłowej na Piaskową Górę. Może wpierw zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Dlaczego Wałbrzych trzeba oglądać z wieży a nie tarasu Harcówki albo z Góry Parkowej z których są bardzo rozległe widoki.

 • wa pisze:

  Na pewno po otwarciu zbędnej wieży w mieście otworzy się od razu 5 restauracji a miasto przeżyje rozkwit. Tak na prawdę to tylko zwiększy się zadłużenie miasta. A istniejące punkty widokowe zapewniają rozległy widok za to metalowa wieża zeszpeci widok na Park.

 • gin pisze:

  ale pierdolisz

 • Zboczek pisze:

  ZIELONI opłacani przez putina?

 • Zobacz także