Wałbrzych. Zaległe projekty WBO droższe niż zakładano. Starczy pieniędzy?

7 lutego 2024 07:34. Briefing otwierający głosowanie w tegorocznej edycji WBO. Fot. DAI : Dziennik Wałbrzych

Nie 600 tysięcy, a ponad milion 400 tysięcy złotych będzie kosztowała rewitalizacja placu zabaw i budowa boiska wielofunkcyjnego przy podstawówce numer 6 na Białym Kamieniu. Dużo więcej, niż założone wydatki w budżecie miasta, będzie kosztowała także budowa skateparków na Podzamczu. Planowane wydatki mijają się z rzeczywistością, czy to oznacza, że zabraknie pieniędzy na realizację wszystkich, zaległych projektów Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego?

Wałbrzych właśnie podpisał umowę na rewitalizację placu zabaw i budowę boiska przy podstawówce na Białym Kamieniu. Prace mają być wykonane w ciągu pięciu miesięcy. Projekt zostanie zrealizowany, choć jego wykonanie jest ponad dwukrotnie droższe niż wydatki założone w budżecie.

Znacznie droższa może być budowa skateparków dla dzieci i młodzieży na Podzamczu. W budżecie na te dwa zadania zapisano w sumie 1,4 mln złotych. Tymczasem po otwarciu ofert, zadanie dotyczące budowy skateparków i parku osiedlowego wycenione zostało na ponad 5,5 miliona złotych. Zatem to już drugi projekt, którego realizacja może okazać się ponad dwukrotnie droższa, niż zakładano.

REKLAMA

Przypomnijmy, na ten rok Wałbrzych zawiesił możliwość zgłaszania projektów w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego, by właśnie zrealizować zaległe projekty. Poza już opisanymi to między innymi Pumptrack – rowerowy plac zabaw dla małych i dużych, młodzieży i dorosłych na Podzamczu, na który miasto zapisało w budżecie blisko 900 tysięcy złotych, Wałbrzych – dzielnice z sercem, czyli zakup defibratorów AED, na który miasto zapisało w budżecie blisko 950 tysięcy złotych czy Malinka, plac rekreacyjno-zabawowy na Piaskowej Górze, na który zarezerwowano w budżecie ponad 620 tysięcy złotych.

Dotychczasowe dwa postępowania dotyczące projektów WBO pokazują jednak, że zapisy w budżecie mijają się z rzeczywistymi kosztami realizacji inwestycji. Czy zatem miasto znajdzie pieniądze na realizację wszystkich zaległych projektów?

Budżet, który został przyjęty przez radę miasta, jest wartością, jakby początkową. Również rząd przyjmuje, że jest to budżet, który będzie się na pewno aktualizowało. Tak było w ubiegłym roku, że w ciągu roku dokładaliśmy środków i na bieżącą działalność, i na inwestycje. I myślę, że zrealizujemy w najbliższych kilku miesiącach, dwóch, trzech, powinniśmy wypuścić wszystkie zaległe, w rozumieniu nawet tych, których nie ma w tym budżecie, ale akurat, jeżeli chodzi o budżet obywatelski to mamy chyba wszystkie projekty wpisane – mówi Roman Szełemej.

Prezydent Wałbrzycha liczy także, że rząd ponownie przeanalizuje ocenę finansowania samorządów. Liczy na zwiększenie udziału samorządów w podatkach.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 7 lutego 2024 07:34
`