Dodano: 4 sierpnia 2017 18:45
Wałbrzych na weekend: Nieudostępniane i nieznane miejsca w Zamku Grodno
Tematy: zagórze śląskie zamek grodno Zaskakujący Dolny Śląsk
Zapraszamy dziś Państwa na wycieczkę do Zamku Grodno – wycieczkę nietypową, bo w miejsca niedostępne na co dzień dla turystów. Wspólnie z przewodnikiem, Grzegorzem Sanikiem pokażemy wam nieznane zakątki zamku i opowiemy ich historię oraz przyszłość – powiemy o tym, jak zmienią się na przestrzeni kilku następnych lat.
To nie koniec niespodzianek. Pomieszczenia sfotografowaliśmy kamerą sferyczną, pozwalającą oglądać świat z każdej możliwej strony – wystarczy przeciągnąć kursorem myszy za fotografię a ta odsłoni to, co ukrywa się z boku, u dołu lub bezpośrednio nad kadrem.
Zapraszamy na tę niecodzienną wycieczkę i zapraszamy oczywiście do Zamku Grodno, który w te wakacje przeżywa prawdziwe oblężenie turystów.
[vrview img=”https://dziennik.walbrzych.pl/wp-content/uploads/2017/08/SAM_100_0103-1.jpg” width=”1120″ height=”750″ ]
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielka sala Zamku, będąca jednocześnie drugą i trzecią kondygnacją Zamku Grodno. Turyści zwiedzając warownię przechodzą bezpośrednio pod nią. Jej okna wychodzą na trzy strony świata – na dziedziniec honorowy, podzamcze oraz wieżę zamkową. Obecnie pomiędzy kondygnacjami nie ma stropu i ścian działowych – docelowo podzielona zostanie na dwie osobne kondygnacje w których znajdzie się nowoczesna, multimedialna wystawa dotycząca flory i fauny otaczającego Zamek Grodno obszaru Natura 2000. O jej historii i przeznaczeniu mówi Grzegorz Sanik – przewodnik zamkowy:
[vrview img=”https://dziennik.walbrzych.pl/wp-content/uploads/2017/08/SAM_100_0098.jpg” width=”1120″ height=”750″ ]
Znajdujemy się w pomieszczeniu nad jadalnią. Układ pomieszczeń w tej części zamku był taki, że na parterze była kuchnia, na pierwszym piętrze jadalnia a na trzecim – pomieszczenie wypoczynkowe – być może mała sala balowa. Jak mówi oprowadzający nas po zamku Grzegorz Sanik to, że sala balowa w zamku była to fakt. Do dziś nie udało się jednak ustalić gdzie się znajdowała. W najbliższym czasie znajdzie tu miejsce multimedialna ekspozycja poświęcona nietoperzom, które licznie zamieszkują zamek i jego okolice. Posłuchajcie, co o tym miejscu mówi nasz przewodnik:
[vrview img=”https://dziennik.walbrzych.pl/wp-content/uploads/2017/08/SAM_100_0100.jpg” width=”1120″ height=”750″ ]
Trzecie pomieszczenie, do którego Was zabieramy to znajdująca się przy tzw izbie tortur krypta grobowa ostatnich właścicieli Zamku Grodno – rodziny von Zedlitz. W krypcie złożone były szczątki dwóch mężczyzn: Ferdynand Maksymilian von Zedlitz i jego syn Franz Robert. Jak wiele takich miejsc po II wojnie światowej tak i ta krypta padła łupem złodziei i dewastatorów – do naszych czasów zachowały się jedynie szczątki sarkofagów trumiennych, w których byli pochowani.
[vrview img=”https://dziennik.walbrzych.pl/wp-content/uploads/2017/08/SAM_100_0101.jpg” width=”1120″ height=”750″ ]
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok