Dodano: 4 sierpnia 2017 18:45

Wałbrzych na weekend: Nieudostępniane i nieznane miejsca w Zamku Grodno

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Zapraszamy dziś Państwa na wycieczkę do Zamku Grodno – wycieczkę nietypową, bo w miejsca niedostępne na co dzień dla turystów. Wspólnie z przewodnikiem, Grzegorzem Sanikiem pokażemy wam nieznane zakątki zamku i opowiemy ich historię oraz przyszłość – powiemy o tym, jak zmienią się na przestrzeni kilku następnych lat.

To nie koniec niespodzianek. Pomieszczenia sfotografowaliśmy kamerą sferyczną, pozwalającą oglądać świat z każdej możliwej strony – wystarczy przeciągnąć kursorem myszy za fotografię a ta odsłoni to, co ukrywa się z boku, u dołu lub bezpośrednio nad kadrem.

Zapraszamy na tę niecodzienną wycieczkę i zapraszamy oczywiście do Zamku Grodno, który w te wakacje przeżywa prawdziwe oblężenie turystów.

REKLAMA

[vrview img=”https://dziennik.walbrzych.pl/wp-content/uploads/2017/08/SAM_100_0103-1.jpg” width=”1120″ height=”750″ ]

Wielka sala Zamku, będąca jednocześnie drugą i trzecią kondygnacją Zamku Grodno. Turyści zwiedzając warownię przechodzą bezpośrednio pod nią. Jej okna wychodzą na trzy strony świata – na dziedziniec honorowy, podzamcze oraz wieżę zamkową. Obecnie pomiędzy kondygnacjami nie ma stropu i ścian działowych – docelowo podzielona zostanie na dwie osobne kondygnacje w których znajdzie się nowoczesna, multimedialna wystawa dotycząca flory i fauny otaczającego Zamek Grodno obszaru Natura 2000. O jej historii i przeznaczeniu mówi Grzegorz Sanik – przewodnik zamkowy:

[vrview img=”https://dziennik.walbrzych.pl/wp-content/uploads/2017/08/SAM_100_0098.jpg” width=”1120″ height=”750″ ]

Znajdujemy się w pomieszczeniu nad jadalnią. Układ pomieszczeń w tej części zamku był taki, że na parterze była kuchnia, na pierwszym piętrze jadalnia a na trzecim – pomieszczenie wypoczynkowe – być może mała sala balowa. Jak mówi oprowadzający nas po zamku Grzegorz Sanik to, że sala balowa w zamku była to fakt. Do dziś nie udało się jednak ustalić gdzie się znajdowała. W najbliższym czasie znajdzie tu miejsce multimedialna ekspozycja poświęcona nietoperzom, które licznie zamieszkują zamek i jego okolice. Posłuchajcie, co o tym miejscu mówi nasz przewodnik:

[vrview img=”https://dziennik.walbrzych.pl/wp-content/uploads/2017/08/SAM_100_0100.jpg” width=”1120″ height=”750″ ]

Trzecie pomieszczenie, do którego Was zabieramy to znajdująca się przy tzw izbie tortur krypta grobowa ostatnich właścicieli Zamku Grodno – rodziny  von Zedlitz. W krypcie złożone były szczątki dwóch mężczyzn: Ferdynand Maksymilian von Zedlitz i jego syn Franz Robert. Jak wiele takich miejsc po II wojnie światowej tak i ta krypta padła łupem złodziei i dewastatorów – do naszych czasów zachowały się jedynie szczątki sarkofagów trumiennych, w których byli pochowani.

[vrview img=”https://dziennik.walbrzych.pl/wp-content/uploads/2017/08/SAM_100_0101.jpg” width=”1120″ height=”750″ ]

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także