Dodano: 9 marca 2023 07:32

Wałbrzych. Ty segregujesz śmieci, a Twój sąsiad już nie? Nieważne. Mieszkając w tym samym bloku wszyscy zapłacą więcej

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wałbrzych chce zwiększyć poziom segregacji śmieci w mieście. Jak już informowaliśmy, w 2021 roku sięgnął on 22 procent. W tym roku powinien, zgodnie z przepisami, wynieść 35 procent! Urzędnicy zapowiadają między innymi kontrole zawartości śmietników. Mieszkańcy wspólnot, które nie segregują, zapłacą podwójną stawkę za wywóz śmieci, czyli 70 złotych.

Do mieszkańców wspólnot, które słabo segregują odpady mają w pierwszej kolejności trafić ostrzeżenia. Później odpady pochodzące z danej nieruchomości mają być przez kilka tygodni segregowane. Jeżeli mieszkańcy nie poprawią się, będą płacić wyższą stawkę opłaty za wywóz śmieci. 70 złotych od osoby zapłacą także ci, którzy do segregacji śmieci podchodzą rzetelnie. W przypadku wspólnot będzie stosowana odpowiedzialność zbiorowa.

Te działania mają zmobilizować do tego, żebyśmy my, razem, nie wiem, z zarządcą, mieszkańcami, wspólnie w ramach tej wspólnoty porozmawiali na temat tego, co my możemy zrobić, żeby to poprawić – mówił w czasie spotkania z dziennikarzami Kamil Orpel z Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych.

REKLAMA

Wałbrzych. Mieszkańcy słabo segregują śmieci

Wałbrzych. Mieszkańcy słabo segregują śmieci

Wałbrzych. Mieszkańcy słabo segregują śmieci

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 • Anonim pisze:

  A pieprzyli że Miasto Wałbrzych w tym roku nie podniesie opłat za śmieci.
  I teraz te janusze pierdolone będą nam przedsiębiorcom ładować do naszych kubeł swoje śmieci.

 • Wałbrzyszanin pisze:

  Ja mam pytanie do pana Kamila Orpel a co jak kilku mieszkańców danym bloku podpisało deklarację o nie segregowaniu śmieć i płaci większą stawkę za wywóz śmieć to czy cały blok zostanie ukarany za nie segregowanie śmieć

 • Mira pisze:

  A od kiedy obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa,to jak sąsiad zabije człowieka to cały blok pójdzie siedzieć

 • wałbrzyszanin pisze:

  …nie bardzo rozumiem włodarzy naszego miasta. To trochę takie myślenie, że gdy dziurawa rura to za wodę zapłacą jej odbiorcy zamiast naprawić rurę. Jak to jest, że w okolicy w innych miastach są stawki: Świdnica-32zł, Jelenia Góra-32zł, Legnica-32zł… Czy tam mieszkańcy to są inni…? A może ktoś przyjrzy się kosztom i temu ile osób płaci, ile mieszka i ile jest zameldowanych? Przecież takie dane są do ustalenia. A może pójść w ślady Warszawy i uzależnić od zużycia wody? W końcu ścieki to też odpad… Zbiorowa odpowiedzialność to żadne rozwiązanie!

 • Zgodnie projektem pisze:

  Społeczeństwo segreguje a kontenery śmieciarze pakują wszystko do jednego samochodu , jeżeli podnosią opłaty to ratuszowi pokaże filmiki a to wszystko dzieje się pod kamerami monitoringu i nikt nie reaguje ważne że stołek w tyłek parzy.

 • Anonim pisze:

  Pan prezydent Szolek dalej musi odpalić działkę swoim włodarza z Po .
  A z kogo ściągnąć kasę jej nie od najbiedniejszych!!
  A sam ma nową drogę do domku wartą kilka milionów.

 • ZEW pisze:

  Urzednicy niech przejda sie po skwerach parkach i ulicach. Niech zobacza co jest do zrobiena ile smieci sie wala a nie zagladac do pojemnikow i szukac pretekstu do podwyzek sami powinni dawac przyklad.

 • Von Graben pisze:

  To kiedy w końcu miasto zrobi wiatę śmietnikową na Podgórzu ul.Przeskok? Co roku nowa firma, nowe kontenery ale stawiane przy ulicy w trawie. Normalnie XXI wiek.

 • Tur pisze:

  Mój sąsiad nie segregował, jak mu zwróciłam uwagę powiedział,że ma to gdzieś, dopiero jak powiedziała,,że zglosze go do um albo nawet na policję i narobię mu kłopotów to zaczął segregować ,ale stałam się jego wrogiem . Mam to gdzieś, tępy palant. Patrzcie dokoła i zwracajcie uwagę idiotom co nawet śmieci nie potrafią posegregować.

 • georg pisze:

  Proszę wprowadzić takie zasady jakie są w Niemczech,Szwajcarii ,Austrii itd.Kupuje worki na śmieci a w cenie tych worków jest opłata za wywóz śmieci i w oznaczony dzień wystawiam owe worki do odebrania.

 • wałbrzyszanin pisze:

  W wielu krajach problem odpadów jest faktycznie inaczej zorganizowany i znacznie dłużej się tam tym zajmują. Donoszenie na sąsiada też tam jest częściej spotykane i nie jest to czymś nienormalnym. Ja przez 25 lat zajmowałem się w dużej firmie odpadami i ie tylko, więc znam dobrze temat i jak się zmieniał na przestrzeni lat.
  Podejrzewam, że nikt z decydentów nie czytuje tych komentarzy, więc efekt z nich raczej żaden będzie. Należy pomyśleć, jak skutecznie wpłynąć na włodarzy miasta, by podeszli do tematu z innej strony…

 • Precz ze srulem pisze:

  Od razu do sądu z pozwem za odpowiedzialnosc zbiorową przy braku udowodnienia winy.

 • Krokodyl pisze:

  Przecież to P Szalemej wymyślił ze nie sortujemy że Unia nas ukaże. Skoro śmieci idą do jednego auta i na jedną taśmę to skąd P.Prezydent ma takie wiadomości i dlaczego kłamie.a miało być że MZUK będzie wywoził taniej jak Alba a okazało się że już jest droższa dwukrotnie i dalej drożeje i końca nie widać.

 • Zobacz także