Dodano: 16 lutego 2023 17:09

Wałbrzych. Szczurów jest tyle, że aż się śmietniki trzęsą – mówią mieszkańcy Piaskowej Góry

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mieszkańcy kilku bloków przy ulicy Głównej na Piaskowej Górze skarżą się na plagę szczurów, buszujących w okolicach ich domów. – Jest ich naprawdę dużo – przyznają.  To problem znany i zgłaszany od lat. Doraźne akcje nie pomagają, zwierzęta przenoszą się z miejsca na miejsce. Co rok jest ich więcej.

Proszę pana, kiedyś wyszłam wyrzucić śmieci, to w tamtym kosztu, proszę pana, to on się aż ruszał, tyle ich tam było – powiedziała naszemu reporterowi pani Ludwika Płocek, jedna z mieszkanek bloku przy ulicy Długiej – A wczoraj sąsiadka z dołu zeszła na dól i mówi, że musiała uciekać. I one sobie tutaj gonitwy urządzają – dodaje kobieta.

Problem szczurów znany jest władzom spółdzielni mieszkaniowej Skarbek, zarządzającej blokami i terenem, w okolicach których zagnieździły się szczury. Pracownicy zapewniają, że przeprowadzają systematycznie deratyzację, jednak do usunięcia tak dużej populacji potrzebne są nadzwyczajne działania.

REKLAMA

Obok naszej działki znajduje się tam kiosk, który stoi tam od wielu lat nieczynny. Pod tym kioskiem zagnieździły się gryzonie, szczury, które potworzyły kanały, i one tam mają siedlisko. My nie jesteśmy w stanie nic zrobić, dlatego że ta działka nie należy do nas. Nie możemy ani na nią wejść, ani usunąć tego kiosku – mówi Dariusz Stawowy, prezes spółdzielni Skarbek i radny wałbrzyski, który jeszcze wczoraj wystosował interpelację do prezydenta w sprawie podjęcia działań, mogących problem rozwiązać.

Tymczasem Ryszard Majcher z firmy D&R Zarządzanie Nieruchomościami mówi, że problem szczurów dotyczy całego miasta, nie tylko Piaskowej Góry.

Szczury są wszędzie. Na Piaskowej Górze czy na Podzamczu, gdzie mieszka kilkadziesiąt tysięcy ludzi więcej osób je po prostu widzi. Ale są w każdej dzielnicy miasta. Żyją w kanałach. Nie da się ich wyplenić całkowicie. Kiedy jednak zaczną budować gniazda, jak tam na Długiej, sytuacja jest naprawdę poważna. Nie da się jej rozwiązać doraźną deratyzacją, bo to jest tylko profilaktyka. Pozbycie się nadmiaru szczurów wymaga podjęcia kompleksowych działań – wyjaśnia Ryszard Majcher.

Sprawie będziemy się przyglądać.

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 • Bober pisze:

  We Wroclawiu jest ich dużo więcej.

 • Asia pisze:

  Myślę że ze 4 wieże widokowe rozwiaza problem definitywnie

 • Wałbrzyszanin pisze:

  Szczury kochają brudasów, do kogo żale?

 • gohciu pisze:

  UJJJJ, ajjjj, wajjj. POwie srul. Zwący się prezydętem. Nie sprzątacie, nie myjecie się. NIE ZIELONOEKOLOGIZUJECIE SIĘ. No i coo? .

 • Ego pisze:

  Szczur jest szczur
  Co ma niby robić jak byc szczurem ?

 • JULITEJA pisze:

  Wroga naturalnego ludzie wykurzyli to teraz mają szczury. Atak liski, kuny kotki wykurzyłyby szczury. Coś za coś. Wrocław na Kozanowie ma piętrowe budki dla kotków i ludzi o nich dbających w zamian za odłowienie szczurów. Głodne zwierzęta są mało łowne a zadbane, odkarmione dają upust w zabawach zagryzając szczurki.

 • Gość pisze:

  Śmieci się walają to i szczury biegają :)
  Dziękujemy Panie Prezydencie

 • Ras pisze:

  Trzeba wywalać jeszcze więcej jedzenia może się przejedzą i sobie pójdą

 • Sobięcinianka pisze:

  Szczury to zwierzęta wielkich miast na całym świecie …Załatwić flecistę z Hameln? Sortowanie śmieci ,czystość i deratyzacja pomoże.

 • Aleksandra pisze:

  Mieszkam na Piaskowej Górze i jeszcze nie widziałam tych pełno latających szczurów,no chyba, że wyglądają jak dziki.

 • Anonim pisze:

  A może spółdzielnia górnik się tym zajmie

 • Jaca pisze:

  Może ktoś wreszcie wymyśli i doda do pokarmu dla szczurów coś na zasadzie pigułki antykoncepcyjnej . Jeżeli na ludzi działa , to na szczury też .

 • Radek pisze:

  Ludzie wyjeżdżajcie z tego miasta. W Niemczech od października minimalna pensja krajowa po przeliczeniu na polskie wynosi 9000 PLN bez potrąceń. Praca jest w różnych branżach. Uczcie się chociaż fundamentalnych podstaw języka. A nawet dla osób bez znajomości języka jest praca. Warto się nad tym zastanowić.

 • Patrzę z dala pisze:

  Więcej dokarmiajcie gołębie i inne ptaki, to będzie jeszcze lepiej.

 • Anty pis pisze:

  Więcej wywalać żarcia do śmietników !
  Może jak PiS dojdzie całkowicie do władzy to szczury same uciekać będą. Bo będzie taka bieda.

 • Medzik pisze:

  Więcej jedzenia wyrzucajcie! Nie długo i szczurów nie będzie przez inflację w naszym kraju

 • HANIA pisze:

  WITAM SAMA MIESZKAM NA PIASKOWEJ GURZE NA ULICY MALCZEWSKIEGO GDZI TERZ JEST CH NAJWIECEJ BARDZO MORZNA SIE PRZESTRSZYĆ JAK SIE WYCHODZI Z DOMU WIECZOREM WYRZYUCIĆ SMEICI MASKARA ZTYM SZCZURAMI PODDRAWIAM

  \

 • Patriota pisze:

  Niektóre boczne ulice na Piaskowej Górze nie były sprzątane chyba dekadę brud ,smród,ziemia z zgniłymi liśćmi pozapyhane kratki ściekowe , pojemniki na odpady nie są odkażane ,skwery i tereny zielone nie ograbione , samochody parkują na skwerach zielonych brak patroli straży miejskiej i policji w celu wyegzekwowania porządku od zarządców w tym kary za złe parkowanie na terenach zielonych . Istne bezkrólewie za to podatki lokalne i czynsze owszem w górę.A przy okazji goście ze wschodu swoje odpadki nie segregują wywalają obok śmietników lub do pierwszego z brzegu całe zawartości . Na Piaskowej Górze pozbyto się naturalnych drapieżników kuny, koty, lisy a więc natura się mści nie ma naturalnych drapieżników są szczury to normalne . Te szczury są płochliwe mniejszych gabarytów gatunek nie groźny kolor od kawowego do koloru brązowego .Problemem były by naprawdę te czarne masywne wielkości kota te potrafią zagrozić człowiekowi ,kotu a nawet psu są agresywne i niebezpieczne. Kobiety to naturalne boją się nawet myszy czy pająka i trochę przesadzają z histerią. Nie we wszystkich grasują ale są pewne punkty gdzie rzeczywiście buszują masowo w pojemnikach lub obok. A zdjęcie i ten kiosk to przy ulicy Długiej a nie Głównej na skrzyżowaniu na przeciwko Lidla. Nasz kochany Prezydent tak jak pracownicy administracyjni miasta ogrodzili się skutecznie od lokalnej populacji więc szczury grasują niestety widać że gospodarz miasta naprawdę skutecznie ukrył się przed mieszkańcami i niestety to widać po zaniedbaniu miasta. Skoro się boi ludu to może czas na odważniejszego i bardziej kreatywnego kandydata. Szełemej już się wypalił .

 • Patriota Prawdzic pisze:

  Kochane płochliwe kobietki jeżeli boicie się wysłać odpadki wieczorem to lepiej w dzień .Szczury grasują przede wszystkim wieczorem wychodząc na żer. Też boją się ludzi więc w dzień siedzą w norach.

 • Patriota Prawdzic pisze:

  Dobrze że są jeszcze zbieracze z pojemników więc naturalnie te szczury przeganiają wieczorem i w nocy.Przynajmniej jest jeszcze pożytek z użytecznej pracy odzyskiwania na recycling.

 • Zobacz także