Dodano: 16 września 2022 11:26

Wałbrzych. Rząd nie dał pieniędzy na dodatek węglowy. Nawet jak da, to wypłata trochę potrwa

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nawet 12 milionów złotych brakuje dziś w Wałbrzychu na wypłatę dodatków węglowych. Do dziś wnioski złożyło ponad 8 tysięcy wałbrzyszan, połowa została pozytywnie zakwalifikowana, nie ma jednak pieniędzy na wypłatę obiecanego przez rząd świadczenia. 

Jak przyznaje wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska, urzędnicy wciąż czekają na przelew z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. W tej sprawie monitowano już dwa razy – jedyną odpowiedzią były groźby kar, jakie ciążą nad urzędnikami, którzy nie zrealizują powierzonego zadania. 

– My nie możemy wypłacić pieniędzy ze środków gminnych. Nie pozwala na to ustawa o jednostkach samorządu lokalnego, która jednoznacznie mówi o tym, że zadania powierzone należy realizować wyłącznie ze środków powierzonych – wyjaśnia wiceprezydent Sylwia Bielawska. 

REKLAMA

Tymczasem pierwszych tysiąc osób, które złożyły wnioski pod koniec sierpnia dostanie z wałbrzyskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej informację o tym, że wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie, ale nie ma pieniędzy na wypłatę świadczenia. Jak informują urzędnicy, sam fakt przelania przez rząd pieniędzy nie będzie oznaczał natychmiastowych wypłat – tu środki musi przyjąć uchwałą Rada Miasta. 

To nie koniec. Coraz większe opóźnienia mają być też z przelewami rządowych pieniędzy przysługujących osobom kwaterującym uchodźców z Ukrainy. Jak mówi prezydent Bielawska, po początkowym płynnym procesie, dziś opóźnienie sięga już kilkudziesięciu dni. 

Do dziś w Wałbrzychu wpłynęło 8 tysięcy wniosków o dodatek węglowy. Połowa z nich jest już przygotowana do wypłaty. Wałbrzych cały czas ponosi koszty realizacji całego zadania. Organizacji punktu przyjęć, pracowników. Rząd przeznaczył na to 2% kwoty programu. Do dziś nie przyszły żadne pieniądze. 

 

Infografika. Wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska / węgiel. Fot.: Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych / Evanto Elements

Wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska. Fot. Agnieszka Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Fot. Agnieszka Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

  • Pies wam m. l. pisze:

    Karaluchy i tak nie wyjdą na ulice, bo jest im wszystko jedno. Tak parszywego społeczeństwa nie ma żadna dojrzała demokracja. A skoro nie podoba się życie w unii europejskiej zapraszam do rosji Tam będzie karaluchom dobrze

  • mariaska pisze:

    Kim ty jesteś człowieku , że innych ludzi nazywasz „karaluchami” ? Poniżasz sam siebie .

  • Zobacz także