Dodano: 27 października 2022 11:16

Wałbrzych. Raport o mieście idealnym. Część danych uzyskana od zaledwie.. sześciu osób. Analizujemy dokument

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sporym echem odbił się w internecie zaprezentowany w środę raport „Wałbrzych – miasto z widokami”. Jego prezentacja rozpoczęła kampanię promującą miasto, jako idealne miejsce do pracy i życia. Partnerami projektu są zakłady działające w Wałbrzychu. Na prezentacji pojawiło się streszczenie raportu, po analizie całego dokumentu nasi reporterzy dostrzegli dane, które mogą budzić pewne wątpliwości, dlatego postanowiliśmy przeanalizować dokument, który ma promować idealne miasto, czy nawet go zaktualizować.

Na początku zaznaczamy, że nie mamy wątpliwości co do faktu, że Wałbrzych warto promować i jest to dobre miejsce do pracy i mieszkania. Idea promowania Wałbrzycha pod tym kątem jest jak najbardziej godna pochwały.

Pierwsze dane, które bierzemy pod lupę to poziom bezrobocia. Raport podaje następujące dane – Wałbrzych – 4,2%, Dolny Śląsk – 4,3%, Polska 4,8%. Niestety raport nie wskazuje w tym miejscu skąd pochodzą dane i jakiego okresu dotyczą. Tu dość szybko można ustalić, że to dane pochodzące z sierpnia tego roku, które można znaleźć między innymi na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu. Plus za aktualność danych. Co ciekawe od stycznia bezrobocie w mieście spadło, w styczniu wynosiło 4,9% w Wałbrzychu, tyle samo na Dolnym Śląsku i 5,5 % w Polsce.

REKLAMA

Kolejne dane, którym się przyglądamy dotyczą najmu mieszkań. Tu pojawia się pierwsza wątpliwość. Zestawienie przygotowane jest na podstawie danych pozyskanych z serwisu Numbeo. To serbski serwis, w którym każdy może wprowadzić dane na dany temat. Te dotyczące Wałbrzycha może zatem wprowadzać osoba, która nigdy tu nie była, czy nawet nie ma wiedzy na temat wprowadzanych wartości i wprowadza dane przypadkowe. Dodatkowo, jak wynika z informacji opublikowanej na podstronie dotyczącej Wałbrzycha, prezentowane dane zostały zebrane na podstawie informacji od tylko sześciu! użytkowników na przestrzeni osiemnastu miesięcy. To jedna z naszych wątpliwości.

Raport był przygotowywany w styczniu i lutym. W serwisie nie ma niestety dostępu do archiwalnych danych, a te prezentowane dziś znacznie się różnią od tych w raporcie, dlatego postanowiliśmy… zaktualizować dane prezentowane w dokumencie. Skoro autorzy raportu uważają, że serwis Numbeo prezentuje wiarygodne i reprezentatywne dla miasta dane, także nim będziemy się posługiwać.

Wracamy do danych dotyczących najmu mieszkań. Raport podaje koszt ceny najmu mieszkania jednopokojowego w poszczególnych miastach – Wałbrzych – 1500 zł, Wrocław, 2736 zł, Legnica – 1325 zł i Jelenia Góra – 1266. Dziś z danych na Numbeo wynika, że w Wałbrzychu to wydatek 1400 złotych, zatem jest taniej, ale taniej jest także o we Wrocławiu – 2 671, Legnicy – 1 300. W Jeleniej Górze wzrost jest bardzo duży w porównaniu z danymi z raportu, bo dziś Numbeo mówi, że wynajęcie mieszkania jednopokojowego na miesiąc to koszt – 2 336 złotych!  Dodamy, że w Wałbrzychu cały czas mówimy o danych od sześciu osób, a w Jeleniej Górze od jedenastu, a w Legnicy od piętnastu.

Kolejne zestawienie dotyczy zakupu mieszkania. Tu raport ponownie powołuje się na dane z Numbeo. Cena za 1 metr kwadratowy poza centrum – Wałbrzych – 3 266 zł, Wrocław – 9 526 zł, Legnica – 5 357 zł, Jelenia Góra – 4 750 zł. To dane z raportu. Dziś serwis podaje następujące dane – Wałbrzych – 3 000 zł, Wrocław – 9 236 zł, Legnica – 8 787 zł i Jelenia Góra – tutaj brak jest danych.

Pokusiliśmy się o nieco inne zestawienie. Skorzystaliśmy z serwisu adresowo.pl, gdzie prezentowane są średnie ceny za metr kwadratowy z trzeciego kwartału tego roku. Ceny prawdopodobnie są opracowywane na podstawie ofert sprzedaży dostępnych w internecie. Z danych z tego źródła wynika, że metr kwadratowy mieszkania w Wałbrzychu kosztuje średnio 4 806 złotych, we Wrocławiu – 10 282 zł, w Legnicy – 5 500, a w Jeleniej Górze – 6 088.

Oczywiście te dane pokazują, że Wałbrzych wciąż wypada w zestawieniu najlepiej, jednak jakże odmienne są to dane od tych prezentowanych w raporcie. Warto dodać, że na serwisie adresowo.pl dane w przypadku Wałbrzycha opublikowane są na podstawie ponad 160 ofert, w przypadku serwisu Numbeo – 6 osób.

Kolejny slajd i kolejne dane. Tutaj widnieje informacja o tym, że dane pochodzą także z serwisu Numbeo. Jedna z wartości dotyczy ceny za wywóz śmieci. Dane z raportu – Wałbrzych – 27 złotych, Wrocław – 29,50 zł, Legnica – 26,50 zł i Jelenia Góra – 35,2 zł. Jak wiemy jednak, cena za wywóz śmieci w Wałbrzychu wynosi dziś 35 złotych. Nie rozumiemy dlaczego skoro na początku raportu można było zaktualizować dane dotyczące bezrobocia, nie zaktualizowano danych dotyczących tej wartości, a nieco zmieniających akurat ten aspekt.

Koszty utrzymania. Kolejne dane z serwisu Numbeo. W raporcie – Wałbrzych – 515 zł, Wrocław – 775 zł, Legnica – 825 zł, Jelenia Góra – 427 zł. Dziś dane z serwisu Numbeo podają następujące wartości – Wałbrzych – 1000 złotych, Wrocław – 945 zł, Legnica – 819 złotych i Jelenia Góra – 640 złotych. Zatem z danych opublikowanych w raporcie wynika, że Wałbrzych jest drugim, najtańszym miastem w zestawieniu, z danych aktualnych, że jest najdroższy.

Wolny czas, kolejne zestawienie. Tu bierzemy pod lupę posiłek trzydaniowy dla dwóch osób w średniej klasy restauracji. Raport ponownie odsyła nas do danych Numbeo. Dane z raportu – Wałbrzych – 60 złotych ma kosztować taki posiłek, Wrocław – 125 złotych, Legnica – 125 złotych i Jelenia Góra – 120 złotych. Dziś dane na Numbeo wyglądają nieco inaczej już, Wałbrzych – 120 złotych, Wrocław – 150 złotych, Legnica – 130 złotych, Jelenia Góra – 120 złotych. Wałbrzych, który w raporcie wydał się bardzo tanim miastem na romantyczny obiad, okazuje się dziś statystycznym średniakiem.

W dalszej części raportu pojawia się kwestia bezpieczeństwa. Autorzy informują, że w 2020 roku w mieście doszło do jednego śmiertelnego wypadku. Dalej w tabeli czytamy, że na 100 tysięcy mieszkańców daje to 0,9 ofiary śmiertelnej. Z informacji przekazywanych w tym okresie przez policję rzeczywiście wynika, że na wałbrzyskich drogach było bezpieczniej. Jak wynika z opublikowanego przez policję komunikatu, w 2020 roku w Wałbrzychu na drogach zginęły dwie osoby. Ta informacja zmienia zatem współczynnik dotyczący przeliczenia ofiar śmiertelnych na 100 mieszkańców z 0,9 do ponad 1,5.

To tylko część naszych wątpliwości, która pojawiła się po pierwszej analizie raportu. Rozumiemy i wspieramy ideę promowania miasta. Pytanie jednak czy nie warto do promocji wykorzystać bardziej aktualne, a może nawet wiarygodne dane. Raport przeanalizowaliśmy wspólnie z zaprzyjaźnioną redakcją RMF MAXX, której reporter przesłał do agencji pytanie dotyczące wątpliwych kwestii. Odpowiedź mamy uzyskać dziś po południu.

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

  • Radek pisze:

    Ludzie wyjeżdżajcie z tego miasta. Ciekawe czy w raporcie napisano o największej w Polsce liczbie samotnych matek przypadającej na jednego mieszkańca, 30000 osób niepełnosprawnych mieszkających w mieście, rekordowej liczbie samobójstw itp. W Niemczech od października minimalna pensja krajowa wynosi po przeliczeniu na polskie wynosi 9000 PLN bez potrąceń. Praca jest w różnych częściach gospodarki. Uczcie się chociaż zasadniczych podstaw języka. A nawet dla osób bez języka jest praca. Warto się nad tym zastanowić.

  • Zobacz także