Dodano: 2 września 2022 07:52

Wałbrzych. Pomnik czerwonoarmisty usunięty! Rzeźba od momentu ataku Rosji na Ukrainę budziła kontrowersje

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po uzyskaniu opinii Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojewody wydałem polecenie niezwłocznego rozebrania pomnika Żołnierza Armii Czerwonej w dzielnicy Gaj – informuje na FB prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. Dyskusja wokół konieczności usunięcia pomnika pojawiła się po ataku Rosji na Ukrainę. Wiosną o usunięcie rzeźby apelowali radni Prawa i Sprawiedliwości.

Już wówczas prezydent Wałbrzycha deklarował usunięcie budzącej kontrowersje rzeźby, przyznawał jednak, że musi być to wykonane zgodnie z prawem, by nikt nie wykorzystał całej sytuacji „propagandowo”.

To właśnie w maju w czasie sesji rady miasta padła propozycja by zwrócić się do wojewody dolnośląskiego i Instytutu Pamięci Narodowej. Wojewoda jest właścicielem terenu, na którym stał pomnik.

REKLAMA

Szanowni Państwo, po uzyskaniu opinii Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojewody (potwierdzonej decyzją administracyjną) wydałem polecenie niezwłocznego rozebrania pomnika Żołnierza Armii Czerwonej w dzielnicy Gaj. Polecenie to zostało wykonane – informuje na FB prezydent Wałbrzycha.

Jak informuje portal historyczny polska-org.pl rzeźba żołnierz Armii Radzieckiej została wykonana w 1976 roku przez Ryszarda Waldemara Zamorskiego. Był częścią powstałej w latach 1974-1979 Wałbrzyskiej Galerii Rzeźby Plenerowej. Umieszczono ją przy skrzyżowaniu ul. Moniuszki z ul. Czajkowskiego, prowadzącą w kierunku cmentarza żołnierzy Armii Radzieckiej poległych w drugiej wojnie światowej na Dolnym Śląsku. Po rozpoczęciu w lutym 2022 roku wojny w Ukrainie pomnik został częściowo zdewastowany. Usunięto napis Żołnierzom Radzieckim poległym w II wojnie światowej oraz ochlapano go czerwoną. Pomnik wzbudzający w ostatnich miesiącach wiele kontrowersji stał przy wjeździe na cmentarz żołnierzy radzieckich poległych w czasie II wojny światowej.

Miejsce po rozebranym pomniku Żołnierzy Armii Czerwonej. Fot. UM Wałbrzych

Wałbrzych. Pomnik radzieckiego żołnierza oblany czerwoną farbą. Wcześniej zawisła na nim flaga Ukrainy fot. archiwalne

Wałbrzych. Pomnik radzieckiego żołnierza oblany czerwoną farbą. Wcześniej zawisła na nim flaga Ukrainy

Wałbrzych. Pomnik radzieckiego żołnierza oblany czerwoną farbą. Wcześniej zawisła na nim flaga Ukrainy

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 • Franek pisze:

  Fajnie

 • Księgowy pisze:

  Fajnie to będziesz miał jak banderowcy ciebie wykopią z Wałbrzycha. Przecz z banderonazizmem!

 • pati pisze:

  putin powinien nagrać filmik jak kruszarka niszczy samolot ktory tam zalega od lat

 • ajado pisze:

  Bezimienny żołnierz musiał odejść w niepamięć a rewolucjonista Piotr Bardowski – Rosjanin z krwi i kości ma się dobrze w roli patrona jednej z ulic Wałbrzycha

 • Zobacz także