Dodano: 15 lutego 2023 10:45
Wałbrzych. Podwyżki ceny za śmieci? Jasna zapowiedź prezydenta
Tematy: bogdan stanek mzuk roman szełemej śmieci
Wałbrzych nie podniesie w tym roku opłat za śmieci – to informacja, jaką potwierdził wczoraj prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Pomimo zwiększenia unijnego limitu segregowania odpadów do 35% procent wszystkich zebranych z terenu miasta oraz rosnących kosztów funkcjonowania Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych Wałbrzych nie podniesie w tym roku opłat za śmieci, która pozostanie na poziomie 35 zł – to już oficjalna informacja, jaką podał prezydent.
– Ale proszę zobaczyć ile miast ma grubo powyżej 40 złotych i mówi, że nie jest w stanie spiąć tego budżetu gospodarki odpadami. To zaczyna być rzeczywiście absolutnie błędne koło. – powiedział w czasie briefingu prasowego prezydent Szełemej.
W 2022 roku zebrano z terenu miasta 20 ton nieposegregowanych odpadów. Tych posegregowanych było 2 razy mniej. Pracownicy komunalni biją na alarm – w przyszłym roku nie będzie już tak różowo.
– Jeżeli to się nie zmieni na odwrotną proporcję, jeżeli tych posegregowanych nie będzie 2/3 wszystkich odpadów, to niestety koszty nas zasypią w taki sposób, że nie będziemy w stanie za pieniądze, jakie pobieramy od mieszkańców, dalej pracować – powiedział prezes MZUK Bogdan Stanek.
Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce przyjął w 2018 roku uchwałę STOP plastik, zakazującą używania na terenie placówek podległych gminie jednorazowych opakowań plastikowych. Została uchylona przez służby wojewody. Jednak prowadzona w mieście kampania informacyjna ograniczyła, według danych przedstawionych przez urzędników, ilość zużywanych opakowań jednorazowych o 35%.
Nacisk na producentów żywności niech oni ograniczą plastik do swoich produktów w tym warzyw gdzie każde gówno od pory po paprykę a ostatnio kapusty są owijane w plastik a nie wszystko zwala się na konsumenta.Konsument jest już obarczony podatkiem przy kasie za produkty teraz jeszcze śmieci .Segregacja jak ? Bywa że pojemniki zapchane więc co wywalać obok bo tak też się robi .Co do plastiku jakoś nie widać aby ograniczano produkcję tych opakowań dalej wody mineralne i źródlane oraz inne są nalewane do butelek plastikowych nawet regionalna Anka z Szczawno Zdroju. W sumie obserwuje się że w ogóle nie segregują goście z Ukrainy.Sam byłem świadkiem jak Niuni nie chciało się wrzucić worek i to nieposegregowany do pustego pojemnika lecz postawiła obok. w sumie goście z Ukrainy mają to wszystko w dupie. To dlatego odpady nieposegregowane rosną .Mieszkańcy Wałbrzycha widząc że goście robią co chcą więc buntują się naśladują gości. W sumie wszyscy z usług wywożenia śmieci płaczą tylko ciekawe że w większości krajów biją się o te zlecenia firmy bo śmiecie to zysk po segregacji nie tylko różnego rodzaju metali , plastiku , szkła co idealny materiał do spalania dający niezły dochód z paliwa śmieciowego do ogrzania osiedli a bywa uzyskania ciepłej wody w tych zamożniejszych krajach nawet energię elektryczną. Można? A Ja się zapytam czy Miasto lub przedsiębiorstwo składowania odpadów bo to już firmy prywatne a skoro tak to znaczy że mają zyski zbudowały spalarnie odpadów komunalnych jako punkt i program ha ha ratowania klimatu i ochrony środowiska ? Powiem brutalnie po co wystarczy prywaciarzowi wyłuskanie terenu od gminy i ma problem z głowy nastawiając się tylko na zysk nic nie inwestuje. I tak właśnie działa ten biznes w całej Polsce jak w krajach 3 świata a faktycznie Polska już zalicza się do 3 świata w metodach składowania śmieci i zwożenia owych z zagranicy . Patrząc na opłaty komunalne w przeliczeniu na euro polak jest obarczony wyższymi kosztami niż w wielu krajach starej tzw zachodniej Europy. Przypominam że większość miast polskich i gmin ma tylko umowy do wywózki odpadów komunalnych reszta jak ma pozyskiwać i zagospodarować odpady komunalne należy do prywatnych spółek i tam uderzać na niegospodarność oraz brak inwestycji np spalarni śmieci i całego systemu organizacji składowania odpadów .Jak na razie na całym świecie te firmy mają czysty zysk a nie straty.Wiec tu tą propagandę lamentu nie kupuje .Płace za swoje odpady i gówno mnie resztę interesuje.
Drogie paliwo, drogie opłaty zusowskie, drogi prąd. Ktoś kto składuje odpady, też za to płaci. Wyższa płacą minimalna, pracownicy nie robią za darmochę.
Zmniejszenie zużycia plastikowych odpadów przez urzędników miasta o 35%?,.A groźba zwolnienia z pracy za korzystanie z plastikowych butelek to nie podlega pod kodeks
Wszędzie ludzie mają problem z odpowiednią segregacją. Dlatego ceny rosną. Zobaczcie jak to wygląda w stolicy województwa na YouTube u Rupieciarzy https://youtu.be/1Frep6B8IeU
Na blokowiskach pojemniki na PET czy papier są zawsze przepełnione, w weekend wszystko walą się po okolicy. Proszę zwiększyć częstotliwość wywozu a nie wypisywać bzdurne artykuły
Od mieszkańców wymaga się segregacji odpadów, a potem śmieciarka ładuje wszystkie posegregowane śmierci razem tak , czasami się zastanawiam po co ja te śmierci segreguje, a teraz czytam że za malo segreguje może tak MZUK niech jak ich pracownicy wywożą śmierci
Niestety,około 60%społeczeństwa nie dorosła do tego,żeby mieszkać gdziekolwiek; O segregacji,to słyszeli ale tej; ;rasowej; Dotyczy to szczególnie ludzi?młodych. Oni wszystko i wszystkich ;olewają; Przykro mi to pisać,ale obserwacja otoczenie nie nastraja optymizmem.
TW.to prawda młodym nie chce się segregować po co.
Niech wywożą z Wałbrzycha śmieci na czas!!!! U mnie ciągle się to konczy zgłoszeniami ponieważ że śmietników się wysypuje. To gdzie tu segregacja? Straż miejsca, urzad miasta nie nakłada kar na firmę wywożąca a chyba umowa ich obowiązuje!!! Zwykły obywatel wywali papierek to zaraz się z.ajda organy do jaknajszybszego ukarania
Popieram. Odpady nie są wywożone na cas i tylko się wysypują!!!!
W Wałbrzychu nie istnieje selektywna zbiórka odpadów , nie odbiera się bio i nie daje do recyklingu , inne miasta nie mają tak dobrej sytuacji gdzie i muszą odpady wywozić na znaczne odległości , nie wiadomo dlaczego w Wałbrzychu jest tak drogo .Mzuk nie ma żadnej własnej śmieciarki i musi płacić drogie dzierżawy .To nie Mzuk zapłaci kary tylko mieszkańcy w przyszłych opłatach .Mzuk organizuje zbiórkę tak jak mu wygodnie a nie tak aby mieszkańcy mogli segregować odpady .
Nie wiem dlaczego nasze miasto musi być tak drogie? Może trzeba się lepiej przyjrzeć kosztom? W Lubaniu koszt zagospodarowania odpadów komunalnych wynosi 28,00 zł od osoby na ten rok, a zajmuje się tym też miejska spółka. Przecież odpady, których miasto samo nie zagospodaruje przekazuje podmiotom zewnętrznym, a więc jest to ta sama poprzeczka…
Zobacz także
- Pożar w Dziećmorowicach. Na miejscu pracują służby
- Stan linii kolejowych – 16 września 2024 roku godz. 20:00
- Śmiertelny wypadek w Świebodzicach. Czołowe zderzenie na drodze do Dobromierza
- Dachowanie na Świdnickiej. Uszkodzona latarnia
- Powiat po powodzi. Jakie są szacowane straty?
- Zablokowana droga z Wałbrzycha do Kłodzka. Sprawdziliśmy też, jak na innych ważnych drogach [MAPA UTRUDNIEŃ]
Najczęściej czytane
- Lubachów. Woda pokonała zaporę! Ziścił się najczarniejszy scenariusz
- Dramatyczna sytuacja na tamie w Lubachowie. Lada chwila woda może przelać tamę
- W Wałbrzychu wydano już ponad 4 tysiące worków. Najtrudniejsza sytuacja była na Poniatowie, Starym Zdroju i Podgórzu
- Zapora w Międzygórzu poza kontrolą. W Lubachowie zwiększono zrzut
- Ważna informacja dla Wałbrzycha i okolic w sprawie pitnej wody
To tak niezupełnie prawda. Płaci się niby tyle samo ale Miasto przestaje odbierać odpady zielone. Sporo osób ma duże działki. Jak dostarczyć do PSZOKU kilka worków trawy lub liści. Dla osób starszych i bez samochodu to niewykonalne. Samochodem osobowym to kilka lub kilkanaście kursów 2 x w miesiącu i odstanie w kolejce. Oczywiście zacznie się spalanie. Kompost to można robić z pojedynczych worków, z kilkunastu co miesiąc to zrobi się stos większy od domu w jeden sezon. I proponuję duży kompostownik przy ratuszu zobaczycie jak taki kompostownik cuchnie.