Dodano: 3 lutego 2020 22:00
Wałbrzych. Pasjonaci apelowali o ratowanie Mauzoleum na Nowym Mieście. Prezydent odpowiada: w ciągu kilku miesięcy może pojawić się koncepcja
Tematy: mauzoleum nowe miasto Wałbrzych zabytki
O zabezpieczenie przed dalszą dewastacją wybudowanego w latach trzydziestych na Nowym Mieście w Wałbrzychu Mauzoleum apelują do prezydenta Wałbrzycha pasjonaci historii, eksploratorzy, dziennikarze i blogerzy turystyczni. Apel trafił do ratusza w ubiegłym tygodniu. Roman Szełemej przyznaje, to nie pierwsza taka inicjatywa. Historia tego obiektu jest jednak bardzo trudna.
O inicjatywie grupy pasjonatów pisaliśmy 24 stycznia. Tego dnia do wałbrzyskiego magistratu trafił apel o zabezpieczenie obiektu, aby nie dochodziło do jego dalszej degradacji.
To nie pierwszy tego typu apel, który trafił do wałbrzyskiego magistratu – przyznaje Roman Szełemej. W ostatnich latach pojawiły się nawet koncepcje zagospodarowania tego miejsca.
– W naszej ocenie jest to jeden z tych wątków naszej historii, który powinien w sposób mądry być przez nas uporządkowany, a nawet, w swego rodzaju atrakcyjności historycznej wykorzystany, ale wątek ten jest bardzo trudny – przyznaje Szełemej.
Prezydent Wałbrzycha zwraca uwagę, że ten obiekt wiąże się z mroczną historią świata, miasta, czyli do czasów nazistowskich.
– Trudno, żebyśmy byli admiratorami nawet takiego obiektu o charakterze unikatowym – dodaje prezydent Wałbrzycha.
Włodarz przypomina, że podobne obiekty w Europie zostały po wojnie zniszczone. Zwraca także uwagę, że zagospodarowanie takiego miejsca, dewastowanego od samej wojny, wiąże się ze sporymi kosztami. Tu pojawia się sprawa skąd wziąć na to pieniądze. Roman Szełemej zaznacza, że w mieście są ważniejsze potrzeby.
Jaki los czeka zatem mauzoleum? W ubiegłym roku to miasta trafiła nowatorska koncepcja zagospodarowania tego terenu, jak przyznaje prezydent, nawiązująca wręcz do tradycji pacyfistycznych.
– To była ciekawa propozycja. My nad nią pracujemy. Ta propozycja pasjonatów historii, przewodników, odkrywców ma charakter mało konkretny, ale nie wymagam tego od nich. Mogę powiedzieć, że będziemy kontynuować dyskusję. Próbujemy skanalizować te pomysły, te propozycje, właśnie w taki sposób, aby one uwzględniały te wątpliwości, dylematy, które wiążą się z tym miejscem, jego historią, ideą. Przecież to było miejsce pamięci ofiar po stronie nazistowskiej – dodaje Roman Szełemej.
Prezydent Wałbrzycha zapewnia jednak, że w najbliższych miesiącach może pojawić się propozycja zagospodarowania mauzoleum. Dodaje jednak, że nie jest to priorytet miasta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mauzoleum w Wałbrzychu 24.01.2020 fot. Dziennik Wałbrzych

Mauzoleum w Wałbrzychu 24.01.2020 fot. Dziennik Wałbrzych

Mauzoleum w Wałbrzychu 24.01.2020 fot. Dziennik Wałbrzych

Mauzoleum w Wałbrzychu 24.01.2020 fot. Dziennik Wałbrzych

Mauzoleum w Wałbrzychu 24.01.2020 fot. Dziennik Wałbrzych

Mauzoleum w Wałbrzychu 24.01.2020 fot. Dziennik Wałbrzych

Mauzoleum w Wałbrzychu 24.01.2020 fot. Dziennik Wałbrzych

Mauzoleum w Wałbrzychu 24.01.2020 fot. Dziennik Wałbrzych

Mauzoleum w Wałbrzychu 24.01.2020 fot. Dziennik Wałbrzych

Mauzoleum w Wałbrzychu 24.01.2020 fot. Dziennik Wałbrzych

Mauzoleum w Wałbrzychu 24.01.2020 fot. Dziennik Wałbrzych
Skończyłeś czytać? Zobacz najważniejsze aktualności z Wałbrzycha:
PRZEJDŹ DO STRONY GŁÓWNEJ →
Zobacz także
- W tym roku miała ruszyć budowa zbiornika przeciwpowodziowego koło Świdnicy. Nie powstała nawet koncepcja
- Wałbrzych. Oficjalna data otwarcia Muzeum Tygiel
- Wałbrzych. Pielęgniarki do krwiodawstwa potrzebne od zaraz
- Awaria w Głuszycy. Prace na sieci w Wałbrzychu. Tu mogą być problemy z wodą
- Wielkie emocje w Świebodzicach. Podniebne akrobacje i gwiazda światowego formatu na lotnisku
- Poważny wypadek koło Ząbkowic Śląskich. Autem kierował 22-latek bez prawa jazdy
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Prywatni przewoźnicy jednak nie będą mogli korzystać z przystanków w Wałbrzychu
Kolejne utrudnienia między Starymi Bogaczowicami a Strugą. Drogę będą zamykać każdego wieczoru
Wałbrzych. Do końca tygodnia nowa sygnalizacja świetlna na Podzamczu
Głuszyca będzie miała nowy basen. Przebudowa ruszy po tym sezonie
Ulica Beethovena oficjalnie otwarta. Dawne tereny pokopalniane zmieniły się nie do poznania


