Wałbrzych. Miasto wskazuje miejsce, gdzie powstanie odkryty basen. O jaką dzielnicę chodzi?

30 stycznia 2020 13:13. fot. użyczone / pixabay.com

Tematy: 


To pierwszy krok do budowy kompleksu letnich basenów w mieście. Analizę wyboru miejsca przygotowała zewnętrzna firma. Pod uwagę brano trzy lokalizacje: Biały Kamień, Nowe Miasto i Rusinową.  Na jaką dzielnicę padł ostateczny wybór i dlaczego?

Przy wyborze lokalizacji i określeniu wielkości kompleksu brano pod uwagę bardzo różne kryteria. To między innymi demografia, z którą, zgodnie z symulacjami, w 2030 roku w Wałbrzychu ma mieszkać zaledwie 70 tysięcy osób. Firma, która przygotowała koncepcję przyznaje, że baseny budowane w miastach przynoszą straty. Dlatego w wyborze miejsca wzięto pod uwagę lokalizację, która może przyciągnąć największą liczbę gości.

Najgorzej wypadła lokalizacja na Rusinowej na terenie starego basenu, nieco lepiej na Nowym Mieście. Optymalna i najlepsza lokalizacja to Biały Kamień.

REKLAMA

Dlaczego ta lokalizacja? To tu najszybciej można zbudować obiekt, kolejna sprawa, to tu baseny przyciągnęły by największą liczbę gości. Za wyborem przemawiają zatem zarówno względy ekonomiczne, jak i demograficzne.

Budowa basenu na Białym Kamieniu wiązałaby się jednak z wyburzeniem istniejącego w tej dzielnicy stadionu Zagłębia Wałbrzych. To jedyne miejsce, które jest odpowiedniej wielkości. Koncepcja nie wskazuje jak miałby wyglądać basen, ale wylicza się, że powinien mieć około 1500 metrów kwadratowych lustra wody. Koszt budowy takiego obiektu mógłby sięgnąć nawet 20 milionów złotych. Od decyzji o rozpoczęciu projektu basen byłby gotowy w ciągu półtora roku.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 30 stycznia 2020 13:13
`