Dodano: 26 stycznia 2023 19:41

Wałbrzych. Koniec marzeń o wieży widokowej w Parku Jana III Sobieskiego? Najtańsza oferta na budowę znacznie przewyższa planowany budżet

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dwie firmy złożyły swoje oferty w ramach postępowania na budowę wieży widokowej w Parku Jana III Sobieskiego. Obie oferty znacznie przewyższają planowany koszt samej inwestycji. Czy to koniec marzeń o budowie turystycznej atrakcji w sercu miasta?

Trzykrotnie zmieniano ostateczny termin, do którego firmy mogły zgłaszać swoje oferty dotyczące budowy wieży. W pierwszej połowie stycznia miejscy urzędnicy zapewniali, że zainteresowanie inwestycją jest duże, także ze strony lokalnych przedsiębiorców.

Ostatecznie wpłynęły dwie oferty. Droższa, oferta firmy z Piaseczna, opiewa na ponad 18 milionów złotych. Tańsza, oferta firmy z Warszawy, wyceniona została na ponad 10 milionów złotych.

REKLAMA

Druga, tańsza oferta jest ponad dwukrotnie wyższa niż planowany budżet inwestycji. Przypomnijmy, w połowie ubiegłego roku miasto zaprezentowało koncepcję budowy wieży, wówczas szacunki mówiły o tym, że realizacja inwestycji pochłonie blisko 4 miliony złotych.

Czy Wałbrzych powinien budować wieżę w Parku Jana III Sobieskiego?

Loading ... Loading ...

Przypomnijmy, wieża ma stanąć koło schroniska Harcówka w centrum Parku imienia Jana III Sobieskiego. Najwyższy taras widokowy ma znajdować się na wysokości trzydziestu czterech metrów, tuż nad koronami drzew. Wieża swoim wyglądem ma nawiązywać do znanych z krajobrazu miasta górniczych chłodni kominowych.

Inwestycja od początku miała problemy z realizacją. Do pierwszego przetargu na przygotowanie koncepcji budowy zgłosiła się tylko jedna firma, której propozycja nie przypadła urzędnikom do gustu. To był 2021 rok. W drugim konkursie wybrano koncepcję firmy z Wrocławia. W połowie ubiegłego roku koncepcja została zaprezentowana.

Dziś otwarto oferty na budowę wieży. Obie są zdecydowanie wyższe niż szacowany budżet. Oferty zapewne będą teraz analizowane. Czy miasto zdecyduje się na realizację inwestycji? Czy ją porzuci? Decyzje poznamy w ciągu kilku najbliższych dni.

 

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

II miejsce w konkursie na budowę wieży widokowej w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu fot. użyczone / UM Wałbrzych

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

Koncepcja wieży widokowej w śródmieściu Wałbrzycha. Fot. użyczone / UM

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 • Michu pisze:

  Szkoda, ożywiłoby to centrum, byliśmy ze znajomymiz Wrocławia w parku. Sami znajomi mówili, że przydałaby się jakaś wieża, żeby można było lepiej podziwiać panoramę i nie tułać się po okolicy. Znajomy nawet dopytywał, czy można byłoby gdzieś zrobić restauracje blisko wieży. W tej chwili to się chyba wycofa, nie ma ludzi w centrum żeby zrobić restauracje.

 • Patriota Prawdzic pisze:

  18 milionów to duża kwota szczególnie w dobie kryzysu aby inwestycja się zwróciła częściowo niestety musi być płatna .Z drugiej strony to ruszyło by zastój turystyczny w tej części miasta a to dało by napęd na lokalny biznes gastronomiczny i oczywiście dla samej Harcówki.Druga propozycja 10 milionów tylko czy inwestycja w takiej kwocie będzie jakościowo trwała .Mieszkańcy czekają na odkryty letni basen .Można było o takich inwestycjach pomyśleć wcześniej w okresie hossy . Praktycznie tak jak mówią dobre gospodynie zarządzające gospodarstwem domowym na luksusowe fanaberie w sytuacji gdy kasa pusta trzeba takie inwestycje zamrozić tym bardziej gdy już puka do drzwi wejściowych bieda czyli Polska stoi w obliczu stagnacji gospodarczej i kryzysu.Dpbra gospodyni powiedziała by gdy nie ma na jedzenie to nowa ładniejsza lodówka czy telewizor jest zbędny.Trzeba przeczekać na lepsze czasy.Jako włodarz miasta wstrzymałbym na takie inwestycje gdy w budżecie miasta kasa pusta tym bardziej że niestety przybywa bezrobocie w mieście i już widać redukcje zatrudnienia .W pierwszej kolejności to pomoc dla mieszkańców którzy utracili pracę po pierwsze bankructwo dużej firmy na rynku Wałbrzyskim porcelana Krzysztof po drugie grupowe zwolnienie z Cersanitu i niestety groźba redukcji następnych.Nie jest optymistycznie.Decyzja trudna teraz należy do Rady Miasta i Radnych. Moja odpowiedź jest taka zamroziłbym tak inwestycje w tej chwili.

 • Kika pisze:

  Trzymam kciuki za porzucenie tego poronionego pomysłu. Nic tylko wieże i krzyże na każdej górze. Brrr

 • Krzysztof pisze:

  W Wałbrzychu nic się nie zmieniło czarne i ciemne mózgi dalej są. Wielu cwoków nie chce wieży bo im wygląd psuje. Drudzy chcą basenu czy coś tam innego, tylko nikt z tych ciemniaków nie doczytał, że pieniążki są tylko na wieże. To oznacza wytłumaczę to łopatologicznie, że żaden basen, żaden inne coś nie może być zrobione z tych pieniędzy. Jeśli ktoś ruszy te pieniądze na basen czy coś innego to od razu kryminał.

 • Ożywienie Wałbrzycha pisze:

  Wieża ożywiłaby centrum które śpi. Pojawiliby się ludzie i turyści chcący oglądać widoki. NIE UKRYWAJMY ŻE, punkty widokowe są kiepskie mało z nich widać. Wieża w centrum to strzał w 10 w takim miejscu. Przybyłoby trochę ludzików do centrum, mógłby powstać puby, restauracje w bliskiej odległości. Ale Wałbrzyszanom po co ? wola psioczy, ujadać i później dziwne ze nic w Wałbrzychu nie ma, oprócz zamkniętych lokali i głupków jęczących ze centrum wymarłe.

 • Wałbrzyszanin pisze:

  Poczekajcie jeszcze ze dwa lata a inflacja zawoła 36mln za tą wieże :) swoją drogą skoro miasto stawia betonowe fontanny za mln to jak chciało postawić 30m wieże za 4mln? Sam doktorek nie jest taki słaby z matmy

 • Gobi pisze:

  ,, biały kościół,, w centrum wydaje się idealny na wieże widokową i bez milionów

 • Barabasz pisze:

  Nikt tego za darmo nie zrobi!!!!

 • JohnyJonatan pisze:

  I bardzo dobrze. Mamy wieżę w Szczawnie 5 km dalej. Wieża w parku jest potrzebna jak roksie dziecko

 • georg pisze:

  Nie ma ważniejszych inwestycji niż te wieże?

 • turysta pisze:

  No i bardzo dobrze. Na każdej górze wieża. Obok wiatrak a na zboczach farmy fotowoltaiczne. A w parku krajobrazowym kamieniołom – jak
  w Andrzejówce. A na drodze asfalt jak w Rezerwacie Przyrody Gór Izerskich, no bo rowerzyści. Dawniej to się nazywało łono przyrody. Teraz chyba trzeba nazwać to Park Przemysłowy. Tylko dlaczego na każdej górze? Może jest jakiś związek z tym że każdy budujący taką wieżę musi odpalić dolę osobie od której budowa i finansowanie są zależne?

 • Ala pisze:

  Wieża na Górze Parkowej raczej Śródmieścia nie ożywi. Najbliżej z Nowego Miasta. Samochód tez trzeba gdzieś zostawić. Na ul. Lotników jest trochę miejsc parkingowych, na Al. Wyzwolenia zawsze tłok. Ciekawe, że ładny rozległy widok jest góry z byłym stokiem narciarskim oraz z Harcówki a ktoś chce budować wieżę. Po co, no bo nie dla widoków które są z tych punktów widokowych.

 • Jjj pisze:

  Mieszkań brakuje . a nie wieże widokowe

 • Radek pisze:

  Ludzie wyjeżdżajcie z tego miasta. W Niemczech od października minimalna pensja krajowa wynosi po przeliczeniu na polskie 9000 PLN bez potrąceń. Praca jest w różnych branżach. Uczcie się chociaż fundamentalnych podstaw języka. A nawet dla osób bez znajomości języka jest praca. Warto się nad tym zastanowić.

 • Marek pisze:

  Śmiech na sali! Tyle kasy na wieżyczkę chyba po to aby zarząd miasta Wałbrzych mógł wreście zobaczyć że miasto tonie w dziurach . Ulice takie jak Bardowskiego,Chałbińskiego, Dr.Oczki itd. nie były odnowione od 35 lat. Wstyd dla gospodarza bo jak zawsze brakuje kasy.

 • StaNow pisze:

  Pomysł z wieżą widokową w parku jest dobry, ale nie za wszelką cenę. Myślę, że może zaczekać z budową na lepsze czasy, gdy władza nie będzie drukowała bez umiaru pieniędzy, przez co został rozchwiany rynek budowlany. Ponadto można nieco uprościć projekt na mniej ambitny, co mogłoby obniżyć jego koszt realizacji, albo szukać wykonawcy za granicą… Budowa wieży na Wzgórzu Gedymina kosztowała 2 mln 263 tys., więc może jednak nieco mniej ambitny projekt należy realizować!

 • Były górnik z KWK Wałbrzych pisze:

  Można było zrobić na wiezy szybowej Chrobrego na dawnej KWK Wałbrzych i mniej inwestycji i widok również ładny i wieza też była by zadbana tak popada w ruinę

 • Wieża Widokowa pisze:

  Byly Gorrnikto jest prawda wszystkie szyby zrobić na Wieżę bo niedługo się rozpadną

 • Maro pisze:

  Lepiej by przyznali pieniądze na sprzątanie miasta, bo wszędzie pełno śmieci. A nie budować kolejną wieżę.

 • Bob pisze:

  Nie wierza w parku gdzie „psy dupami szczekają ” tylko basen trzeba zbudować. BASEN OTWARTY panie szanowny Szelemej bo to jest miejsce rekreacji dla młodzieży i dzieci.

 • Miras pisze:

  Jeżeli miasto wydało 4 mln na fontannę, która w założeniach miała kosztować 400 tyś, to jakim cudem zrodził się w niektórych łbach pomysł, iż za te same pieniądze można by wybudować wieże widokową?

 • Zobacz także