Dodano: 8 marca 2023 09:00

Wałbrzych chce walczyć z otyłością dzieci. Problemem jest także sprawność fizyczna najmłodszych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W Wałbrzychu ruszają bezpłatne zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Start programu pod hasłem „Fit jest git” zaplanowano 13 marca. Zapisy trwają na oficjalnej stronie miasta. Spotkania mają być prowadzone dwa razy w tygodniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym numer 5 przy ulicy Limanowskiego. W planach są także spotkania z rodzicami dotyczące zdrowego żywienia.

Inicjatorami akcji są wałbrzyscy trenerzy personalni, którzy dostrzegają problem otyłości wśród dzieci i postanowili coś z tym zrobić.

Ja i nasi trenerzy mamy wiedzę na temat zdrowego odżywiania, jak odchudzić każdą osobę. Mamy dzieci. Widzimy, co się dzieje w szkołach. Wiemy, jaki jest program z otyłością. Nie ma takiego programu w Wałbrzychu, który umożliwia szeroki dostęp dla tych dzieci. Chcemy wyjść naprzeciw wymaganiom – mówi Jarosław Piotrowski z Wałbrzyskiego Centrum Treningów Personalnych.

REKLAMA

Problem jest złożony, bo nie dotyczy tylko otyłości. Trenerzy wskazują, że dzieci coraz częściej mają problemy z wykonywaniem prostych ćwiczeń, jak chociażby przysiady. Sporym wyzwaniem jest także ich dieta. O zdrowych nawykach w czasie akcji specjaliści mają rozmawiać z rodzicami.

Piotrowski przyznaje, że dzieci dość łatwo dają się namówić do ruchu. Większym wyzwaniem jest namówienie rodziców do wprowadzania odpowiedniej diety, czy po prostu do dowożenia dzieci na zajęcia.

Chcemy pokazać, że ruch może być fajny. Chcemy nauczyć ich zdrowych nawyków żywieniowych. Chcemy, aby dzieci piły tylko wodę. Raz w miesiącu będą zajęcia z rodzicami na temat tego, jak to żywienie u dzieci zmienić. Chcemy, aby to było kompleksowe. Chcemy to zrobić za darmo, bo wiemy, że nie każdego stać na takie usługi – dodaje Jarosław Piotrowski.

Inicjatorzy akcji przyznają, że w Wałbrzychu działają kluby sportowe, które szkolą młodzież. Przekonują jednak, że trening zaproponowany przez nich będzie ogólnorozwojowy bez akcentów na wybrane dyscypliny.

Sylwia Bielawska, wiceprezydent Wałbrzycha podkreśla, że akcja „Fit jest git” ma być początkiem dyskusji o zdrowym odżywianiu dzieci, ale także o otyłości wałbrzyskich uczniów.

Wałbrzych chce walczyć z otyłością dzieci. Problemem jest także sprawność fizyczna najmłodszych

Wałbrzych chce walczyć z otyłością dzieci. Problemem jest także sprawność fizyczna najmłodszych

Wałbrzych chce walczyć z otyłością dzieci. Problemem jest także sprawność fizyczna najmłodszych

Postaw nam kawę na buycoffee.to

  • Aga pisze:

    Oby się udało, bo niestety u nas dla dzieci nic nie ma. Trwa nabór do ZPIT Wałbrzych, sąsiadka chciała zapisać swoje dzieci i wiecie co? To jest płatne- wstyd żeby władze miasta nie sfinansowały instruktorów i sali, przecież ten zespół To wizytówka naszego miasta! Wiele imprez miejskich uświetniają, poświęcając swój wolny czas na próby. Po za miastem też nas pięknie nas prezentują, jedyne takie dobro w tym mieście i co? Wielki wstyd dla władz, w innych miejscowościach to jest nie dopuszczalne!

  • hm pisze:

    Czy z otyłością wśród dzieci ma walczyć ta Pani w tle w okularach?

  • Zobacz także