Dodano: 26 stycznia 2021 14:38
Wałbrzych. Chcą ratować Mauzoleum na Nowym Mieście. Są pierwsze ustalenia
Tematy: dolnośląskie dolny śląsk historia mauzoleum wałbrzych zabytki
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Rok temu apel o podjęcie działań, które uchronią Mauzoleum od postępującej degradacji do prezydenta Wałbrzycha złożyli pasjonaci historii. Pod dokumentem podpisali się mieszkańcy regionu, miłośnicy zabytków, dziennikarze i blogerzy. Po roku zabiegów są pierwsze ustalenia w tej sprawie.
Autorzy apelu przypominają, że to unikatowe miejsce w skali kraju i chcą walczyć z panującym stereotypem, że to „nazistowska świątynia”. Do władz miasta zaapelowali o podjęcie działań, które przerwą degradację obiektu. Jednocześnie zadeklarowali chęć organizacji akcji sprzątania Mauzoleum i jego okolicy. Wszystkie angażujące się w sprawę osoby są wolontariuszami.
– Zorganizowała się grupa czternastu osób, które chcą się angażować w sprawę ratowania Mauzoleum. Działamy, rozmawiamy – przyznaje Krzysztof Krzyżanowski, jeden ze współautorów petycji do miasta.
REKLAMA
Dzięki dotychczasowym rozmowom z miastem, ale także z władzami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej imienia Angelusa Silesiusa zarysował się plan organizacji konferencji naukowej, dotyczącej budowli. Może do niej dojść, gdy tylko pozwolą na to obowiązujące regulacje, wynikające z pandemii koronawirusa.
Wszystko wskazuje jednak na to, że za zgodą i przy wsparciu miasta mogłaby być zorganizowana akcja sprzątania tej okolicy. Udział w niej na mediach społecznościowych już deklarują osoby, które nie są bezpośrednio zaangażowane w sprawę. Jest także szansa na to, że przy Mauzoleum stanie specjalna tablica informacyjna. Rozmowy w tej sprawie trwają. Jej treść będzie uzgodniona z konserwatorem zabytków.
Przypomnijmy, Mauzoleum na Nowym Mieście w latach od 1936 do 1938 budowała lokalna społeczność z inicjatywy Niemieckiego Związku Ludowego Opieki nad Grobami. Budowla miała upamiętnić 170 tysięcy Ślązaków, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Poświęcona był także ofiarom wypadków w miejscowych kopalniach.
To obecnie jedyny, tego typu obiekt w Polsce. Kwadratowa budowla o wymiarach 24 na 27 metrów ma 6 metrów wysokości. Na jej dziedziniec prowadzą wąskie schody. Dziś wnętrze obiektu jest niedostępne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok