Dodano: 26 stycznia 2021 14:38
Wałbrzych. Chcą ratować Mauzoleum na Nowym Mieście. Są pierwsze ustalenia
Tematy: dolnośląskie dolny śląsk historia mauzoleum wałbrzych zabytki
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Rok temu apel o podjęcie działań, które uchronią Mauzoleum od postępującej degradacji do prezydenta Wałbrzycha złożyli pasjonaci historii. Pod dokumentem podpisali się mieszkańcy regionu, miłośnicy zabytków, dziennikarze i blogerzy. Po roku zabiegów są pierwsze ustalenia w tej sprawie.
Autorzy apelu przypominają, że to unikatowe miejsce w skali kraju i chcą walczyć z panującym stereotypem, że to „nazistowska świątynia”. Do władz miasta zaapelowali o podjęcie działań, które przerwą degradację obiektu. Jednocześnie zadeklarowali chęć organizacji akcji sprzątania Mauzoleum i jego okolicy. Wszystkie angażujące się w sprawę osoby są wolontariuszami.
– Zorganizowała się grupa czternastu osób, które chcą się angażować w sprawę ratowania Mauzoleum. Działamy, rozmawiamy – przyznaje Krzysztof Krzyżanowski, jeden ze współautorów petycji do miasta.
REKLAMA
Dzięki dotychczasowym rozmowom z miastem, ale także z władzami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej imienia Angelusa Silesiusa zarysował się plan organizacji konferencji naukowej, dotyczącej budowli. Może do niej dojść, gdy tylko pozwolą na to obowiązujące regulacje, wynikające z pandemii koronawirusa.
Wszystko wskazuje jednak na to, że za zgodą i przy wsparciu miasta mogłaby być zorganizowana akcja sprzątania tej okolicy. Udział w niej na mediach społecznościowych już deklarują osoby, które nie są bezpośrednio zaangażowane w sprawę. Jest także szansa na to, że przy Mauzoleum stanie specjalna tablica informacyjna. Rozmowy w tej sprawie trwają. Jej treść będzie uzgodniona z konserwatorem zabytków.
Przypomnijmy, Mauzoleum na Nowym Mieście w latach od 1936 do 1938 budowała lokalna społeczność z inicjatywy Niemieckiego Związku Ludowego Opieki nad Grobami. Budowla miała upamiętnić 170 tysięcy Ślązaków, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Poświęcona był także ofiarom wypadków w miejscowych kopalniach.
To obecnie jedyny, tego typu obiekt w Polsce. Kwadratowa budowla o wymiarach 24 na 27 metrów ma 6 metrów wysokości. Na jej dziedziniec prowadzą wąskie schody. Dziś wnętrze obiektu jest niedostępne.
Zobacz także
- Fałszywy alarm na zbiorniku w Jaworniku – głupi żart wywołał pełną mobilizację służb ratowniczych
- W Świdnicy trwa konkurs na najpiękniejszą świąteczną dekorację
- Ponad 100 dolnośląskich sportowców i trenerów odebrało nagrody sportowe
- Rodzina z Wałbrzycha prosi o pomoc w leczeniu mamy
- Magiczne Mikołajki w powiecie wałbrzyskim
- Nowe świetlice wiejskie w gminie Stare Bogaczowice
Najczęściej czytane
Szczawno-Zdrój. Wigilia w uzdrowiskowej spółce. Prezes podsumował rok
Tak ma przebiegać S5 z Sobótki do Bolkowa. GDDKiA wskazuje swój wybór
Od 10 grudnia pojedziemy Kolejami Dolnośląskimi do izerskiego kurortu
Świeradów-Zdrój po 27 latach znów na kolejowej mapie Polski
MZUK: Odśnieżamy, gdy jest taka potrzeba. Miejska spółka zamawia sól